Търсене на
контакти на фирми
 

Русия може да ни осъди за „Южен поток”, ако проектът не бъде изпълнен

Русия може да ни осъди за „Южен поток”, ако проектът не бъде изпълнен

Български евродепутати дебатираха в предаването „Седмицата” на Дарик как изглежда родната действителност в европейските измерения. Мненията на Андрей Ковачев, Ивайло Калфин, Станимир Илчев, Светослав Малинов и Слави Бинев относно образа на България в Европа днес обаче се разминаха.

Русия може да ни осъди за „Южен поток”, ако проектът не бъде изпълнен. В същото време изпълнението му в настоящия вид ще бъде възпрепятствано от Брюксел. Това заяви в „Седмицата” на Дарик евродепутатът Светослав Малинов. В рамките на дебата между българските евродепутати стана ясно, че договорът е представен на Европейската комисия през януари от ГЕРБ, като отговорът е пристигнал през август при правителството на Пламен Орешарски. Според евродепутата Ивайло Калфин е трябвало да се направят стъпки за дерогация.

През октомври е имало среща в Брюксел, на която е обяснено, че проектът не може да се случи в настоящия му вид, обясни Светослав Малинов: „Ще продължи натискът на Русия и „Газпром”, ще се правят инвестиции и най-накрая след като стане абсолютното анулиране и невъзможност да се защити тази инвестиция, Русия ще ни съди и ще поиска да плащаме неустойки”.

Евродепутатът Ивайло Калфин обобщи проблемните точки в договора: „Очевидно е, че този договор, който е сключен, противоречи. И това беше много ясно казано от Европейската комисия. Ако не съм съгласен с това, което направи правителството,. това е неговата реакция, която каза „Да се оправя Европейската комисия с този договор”. Няколко неща противоречат според това, което написа комисията. Първото е, че не може една и съща фирма да е собственик и доставчик, второто е, че трябва да има възможност и за други доставчици, третото е, че цената трябва да се определя от националния регулатор, а това не е включено в договора. Има един куп условия, които са свързани с експлоатацията”.

Слави Бинев се включи по темата с аргумента: „Г-н Борхарт (бел.ред. Клаус Борхард, директор по енергийните пазари в Европейската комисия), който ръководи този отдел, каза, че докато не бъде приведено в съответствие с европейското законодателство, просто няма да се допусне по никакъв начин този проект да стартира. По простата причина, че начинът, по който е сключен, дават възможност за корупционни методи”.

Според Андрей Ковачев през януари не е представен договор, а проект на такъв: „Ние трябва да разберем дали има полза от него. Защо изведнъж цената на „Южен поток” на българската територия скочи с такава огромна сума. Нямаме никакви параметри. Абсолютно същото се повтаря с Белене – непрозрачно, цените са неясни, ползите за България са неясни. Тогава ние не можем да бъдем за този проект”.

Евродепутатът Станимир Илчев застъпи мнението, че: „Българите, като първа държава по суша, през която минава този поток, би трябвало това да ни интересува най-напред. Защото, ако се работи под капацитета, ние няма да имаме приходи от транзитните такси. Ако се работи на равнището на капацитета, ще имаме бавно възстановяване на собственото ни участие и някакви приходи в далечно бъдеще. Ако се напълни тръбата мощно, ще имаме по-големи изгоди”.

Първата копка на българския участък от „Южен поток” бе направена в края на октомври тази година.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави