Шестият саудитски крал Абдулла почина на 90-годишна възраст. Тронът зае неговият брат Салман. Саудитска Арабия е най-големият износител на петрол в света.Саудитска Арабия след смяната на краля ще запази сегашния си стратегически курс и няма да предизвиква проблеми на пазара, макар че новият крал може да се окаже „тъмен кон“ и да се опита да установи контакт с нови геополитически съюзници, смятат експерти, до които се допита РИА Новости.
Шестият крал на Саудитска Арабия Абдулла почина на 90-годишна възраст. „Не вярвам, че смяната на краля на Саудитска Арабия ще предизвика някакви краткосрочни проблеми в индустрията. Всъщност, правителството на Саудитска Арабия иска да поддържа стабилността и спокойствието. Разбира се, става дума за краткосрочна и средносрочна перспектива – едва ли по-рано приетите решения ще бъдат променяни и ще има промяна в стратегическата линия след смяната на ръководството“, каза помощникът на министъра на енергетиката на САЩ, изпълнителел директор на инициативната група по енергетиката в университета Rise Чарлз Макконел.
„Всичките играчи на пазара, действително, се стремят към стабилност, но не е изключено новият крал да стане „тъмен кон“, който да промени ситуацията на пазара и, например, да установи контакти с нови геополитически съюзници. Все пак, Саудистка Арабия е голям играч и всяка нейна стъпка е много важна“, казва Майкъл Мур, изпълнителен директор на петролната компания NACCSA и вицепрезидент FearnOil.
Цената на петрола тръгна нагоре след кончината на краля на Саудитска Арабия. Стойността на „черното злато“ сорт WTI се покачи на борсата в Ню Йорк с 2.01%. Мартенските фючърси поскъпнаха с 1.10 долара и барел петрол се търгуваше за 47.41 долара.
Според АФП барел лек суров петрол (WTI) с доставка през март, се е повишил веднага след началото на търговията в Азия с 0,93 долара или 2,01%, до 47,24 долара за барел, след като се покачи с 3,1% в Ню Йорк. Барел от сорта "Брент" от Северно море остана непроменен на ниво 49,00 долара, предаде АФП.