Темата за вероятното преминаване на България към приемане на еврото вече е във фокуса на коментари на наши финансови експерти. Мнението на Емил Хърсев казва пред „Стандарт”, че българите няма да усетят абсолютно нищо при такава стъпка, защото негативите от присъединяването към еврозоната ние сме ги поели през 1997 година.Според финансистът, позитивите на това членство в еврозоната са много. „Това означава да имаме отново кредитор от последна инстанция, което дава възможност на българските банки да се рефинансират при Европейската централна банка. В момента, ако настъпи някакво минимално сътресение, всяка банка е оставена сама за себе си.
Ако ние бяхме член на еврозоната в момента, КТБ щеше да работи - все едно какви проблеми има натрупани в тази финансова институция, защото щеше да има кой да поеме този ликвиден шок, смята Хърсев.
Той определя използването на българския лев като „валутен риск”, който качва лихвите поради факта, че това е една различна валута. Заради лихвите в лева са по-високи депозитните и кредитните. Всичко това ще бъде елиминирано при присъединяването към еврозоната.
Емил Хърсев смята, че при приемането на еврото наистина е имало известно показване на цените в други европейски държави, но това бързо е било регулирано от пазара.
”Факт е, че скочиха с 30% в Гърция, но след един месец си бяха на нивото от преди присъединяването, причислени в драхми. Това е един опит на търговеца да спечели от този процес, но не купуват хората при новите цени, принуден е да ги свали”, каза още финансистът.