Търсене на
контакти на фирми
 

Веселин Вучков: Несъмнено има еднакъв почерк в петте убийства от последните дни

Веселин Вучков: Несъмнено има еднакъв почерк в петте убийства от последните дни

Производствата по петте убийства в страната от последните дни са в начален етап. Във всички тях се забелязва общ почерк. Това заяви в интервю за „Стандарт“ министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той коментира и други актуални теми като случая Пето Сертов и нарастващия натиск на бежанците от юг.- Министър Вучков, в рамките на десетина дни станаха пет показни убийства, извършени с безпрецедентно хладнокръвие - в столицата бяха застреляни двойка строителни предприемачи, после в Пазарджик убиха шефката на кабинета на кмета. Преди броени дни показно бе застрелян Димитър Стоянов, бивш ММА боец, известен с бизнеса си със заложна къща и лихварство, а по същото време в Петрич стана и убийството на местен бизнесмен. Какво се случва с криминогенната обстановка в страната?
- Бих призовал да не се прибързва с окончателни изводи, производствата са едва в начален етап. Случаите са си предизвикателство както пред прокуратурата, която ръководи разследванията, така и пред професионалното ръководство на МВР - и в София, и в областните дирекции. Нека дадем възможност да се проведе всестранно разследване по тези престъпления, за да станат ясни причините за извършването.

- Виждате ли общ почерк в начина, по който са извършени?
- Несъмнено. Механизмът на извършване е еднотипов. Става дума за добре планирани и извършени убийства. Очевидно мотивът на убиеца или убийците трябва да е изключително сериозен, за да подходят към саморазправа по такъв брутален начин.

- Какви са версиите, по които работите за всяко едно от изброените тежки криминални престъпления?
- Продължавам да спазвам принципа да не коментирам работа на наблюдаващи прокурори и разследващи органи по НПК. Предполагам, че те периодично ще споделят информация пред обществеността. Но в същото време нека е ясно, че разследването не може да се води пред публиката. Важно е да осигурим условия разследващите екипи да вършат качествено работа и мисля, че условия са създадени.

- Каква е причината за изострената криминогенна обстановка?
- Зад всяко престъпление се крие някаква конкретна причина, която следва да се установи. Не бива да правим връзки между тях или обобщения. Но знаете ли какво ми прави впечатление през последните дни? Вярно е, че МВР носи основна отговорност за вътрешната сигурност и всички очакват вътрешно министерство да даде окончателни отговори на въпросите какво се крие зад тези престъпни прояви. Но въпросите не може да се насочват само към МВР. Ако става дума за имотни и парични отношения от миналото, които са останали неразрешени, включително и от съдебната система, отговори трябва да дава не само МВР. И да попитам: дали изброените престъпления са прояви на конвенционална престъпност, наричана понякога "битова", или има елемент на организираност? Отговорът е ясен за всеки.
Но да напомня, че борбата с организираната престъпност от близо две години е основна функция на друга институция извън МВР - ДАНС. Така че и други институции трябва да говорят, не само МВР.

- Мислите ли, че тези убийства по някакъв начин са свързани и с реакция срещу управляващите?
- Не бих казал. Без да познавам детайлите, смятам, че окончателното изясняване на мотивите ще посочи класически отговор. Но не бих искал с изказвания да предрешавам посоките на досъдебните производства.

- С оглед събитията във Франция и Белгия има ли реална заплаха от терористичен акт в България? Какви мерки са взети от МВР, за да не се случи това?
- Информации за реална заплаха не само в МВР, но и в други служби като ДАНС и разузнаването не са постъпвали. Институциите работят в ежедневна координация, международният обмен на информация е засилен. Гранична полиция заслужава похвала за задържането на лицето, което е обект на процедура с европейска заповед за арест към Франция. Гражданите са забелязали, че има засилено униформено присъствие на полиция на аерогари, автогари, жп гари. Критичната инфраструктура също е под засилена охрана. Прави се 100%-ова проверка на вход и изход на турската граница. След терористичните актове във Франция рискове има за всички държави и България не прави изключение. Важно е институциите да си вършат отговорно работата, така както предписват законите. Мисля, че го правят. Гражданите също могат да споделят информация, свързана с терористични заплахи - както в МВР, така и в ДАНС има телефони, които са достъпни чрез сайтовете на институциите.

- Защо се разрази този спор за охраната на границата, свързана с миграционния поток? Продължавате ли да твърдите, че няма нито законодателен, нито организационен проблем армията да помага на полицията за осъществяване на гранично наблюдение?
- Този спор донякъде ми се струва безсмислен. Бежанският натиск е сред най-големите предизвикателства през идните месеци и не може да има институция, която да пази ресурсите си само за вътрешноведомствени цели. Този натиск не е проблем само на МВР. Но важното е, че на Министерски съвет приехме график и предстои неговото изпълнение.

- Докъде стигна въпросът с изграждането на съоръжение по границата?
- До броени дни МВР ще предостави проект на задание, т. е. как да изглежда съоръжението с оглед натрупания опит и неговите функции. Има тежки отчуждителни и съгласувателни процедури, които ще извършат трима областни управители. След това предстои строителство. Но инженерното съоръжение е нужно, защото възпрепятства безконтролното пресичане на границата и изисква охрана от много по-малко полицаи. Държа да подчертая, че това не е израз на враждебност към съседна Турция, нито към хората, които търсят спасение. Но все пак - границата си е граница и си има правила за нейното пресичане.

- Кога ще започне ремонтът на пътищата там, за да не се излага на риск животът на полицаите?
- Щом метеорологичната обстановка го позволи. Но повече авантюри в това отношение няма да има. Полицаите ще се возят с по-добра транспортна техника от армията, с професионални водачи от армията, по чакълирани пътища.

- Започнахте ли да назначавате полицаи, служители на Гранична полиция, говорехте за 500 човека?
- Не, справяме се със служителите на Гранична полиция и трите съседни (по турската граница) областни дирекции на МВР. Мобилизираме всички вътрешни ресурси на министерството. Но държа да подчертая, че опцията за подкрепа на граничното наблюдение и от страна на МО си стои винаги отворена.

- При презентацията на Пътната карта за реформите в МВР споменахте, че в момента ведомството се задъхва под собствената си административна тежест и много трудно изпълнява своите елементарни законови функции. Защо смятате, че първа категория труд трябва да остане само за служителите, които работят в най-тежки условия?
- Защото в момента всички държавни служители в МВР (41 000 души) са първа категория труд, независимо от тежестта на професионалните ангажименти. Администрацията, разбира се, е важна; но няма как да сравним тежестта на този труд с труда на пожарникари, разследващи полицаи. Администрацията в МВР не се различава от тази в другите ведомства и затова също трябва да се подчинява на Закона за държавния служител. Освен това, редно ли е хората от администрацията да се пенсионират на 49 или 50 години, както полицаите на улицата? Плюс същите обезщетения и т.н.? Това, което предлагаме като административна реформа, е дълго отлагано във времето. Но то е неизбежно. За да няма сътресения, но и за да постигнем последователност и резултатна реформа, предлагаме новоназначените служители в административните звена (след определена дата) да се подчиняват на закона за държавния служител. Действащи служители, независимо каква позиция заемат, няма да променят трудовите си договори и служебните си правоотношения! Все отнякъде трябва да се започне.

- Окончателна ли е визията ви за реформи в МВР? Според синдикатите най-напред е трябвало да се чуе какво мислят служителите на улицата, да се потърси мнението на неправителствените организации и на синдикатите, а едва след това министерството да започне да разработва плановете си за реформа.
- От поне десет години присъствам на дискусии относно подобен тип реформи и те никога не се случват. Но искам да кажа, че това е административната част на реформата, останалите промени се дискутират в парламента. Те също са жизненонеобходими: връщането на ГДБОП в МВР (но само със съответния бюджет), възстановяване ролята на президента при назначаване главния секретар на МВР и председателя на ДАНС, конкурси за растеж в кариерата. В момента провеждаме срещи с шестте синдиката в МВР, започваме разговори и с всички парламентарни групи. Мисля, че поне по темата "Сигурност" може да се постигне по-широко политическо разбирателство.

- Какво се изясни около мистериозното изчезване и мистериозното появяване на бившия шеф на ДАНС Петко Сертов?
- Мисля, че ще бъде добре семейството да каже няколко думи по този въпрос.

- Г-н Вучков, след като стана ясно, че камерите за видеонаблюдение не работят, какви мерки предприехте и има ли вече работещи камери?
- Предстои да подпишем със Столична община споразумение за съвместна дейност. Това е работещото решение, защото видеонаблюдението обслужва публичен интерес - както на държавата в лицето на МВР, така и на общината. Зависими сме от законовите процедури за обществени поръчки. Камерите работят и сега, но в скоро време ще изпълняват всичките си функции.

Велислава Панова, "Стандарт"

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави