Да се стабилизира Националната електрическа компания (НЕК) или да бъде тласната към фалит - това са двете възможности, които стоят пред следващото правителство според Българския енергиен форум (БЕФ). Увеличението на цената на тока от 1 октомври не е достатъчно, за да попълни дефицитът в електрическата компания. Затова увеличението на цената е неизбежно въпреки обещанието на председателката на енергийния регулатор. Светла Тодорова обяви, че няма да има нов скок на електроенергията от 1 януари.Лошите финансови показатели на НЕК не са се променили и няма варианти за подобрението им, като се купува по-евтин ток в страната или се изнасят по-големи количества зад граница. Затова обещанието на шефката на ДКЕВР да не поскъпва електроенергията е само добро намерение, смятат от БЕФ.
"Това е една позиция, която успокоява общественото мнение", коментира пред TV7 Иван Хонвски.
Експертите препоръчват енергийният регулатор да провери защо има минуси в балансите на НЕК за износ на електроенергия.
Според Хиновски един от проблемите за промяна на дългосрочните договори на НЕК за изкупуването на тока от двете американски централи в комплекса "Марица-Изток" е, че мениджърите им искат квоти за износ на ток към Турция, но нашата електрическа компания отказва да им даде капацитет от мрежата си, за да го реализират. Така скъпият ток го плащаме ние, а НЕК изнася евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-Изток 2" към съседни страни.
Електрическата компания отказва да подпише договор за износ на ток и с ЧЕЗ, която е собственик на "ТЕЦ Варна". Чешката компания е договорила заем от 150 млн. евро, за да модернизира централата си, но не е на ясно дали произведеният ток ще се продава у нас или трябва да търси клиенти зад граница.
От БЕХ са убедени, че без одит на държавните компании в енергетиката, големите енергийни дружества на страната ще продължат да са "хранилка на статуквото" и тогава увеличението на цените на тока е неизбежно.