Търсене на
контакти на фирми
 

"Труд": Крадат БТК

Седем опита за смяна на Теодора Танева, директор на ключовото за банкера Цветан Василев дружество ТЦ-ИМЕ, е спрял съдът. Искането е внесено от Людмила Петрова и Мартин Апостолов, другите двама членове на съвета на директорите. Заседанието, на което двамата са решили да сменят Танева с Петрова е проведено на 26 септември. Десет дни по-късно Танева уведомява квесторите на КТБ, че започват действия ТЦ-ИМЕ да възстанови собствеността си върху акциите на БТК и те да бъдат обезпечение за задълженията на компанията към банката, пише "Труд". Близките на банкера - Апостолов и Петрова се опитват чрез смяната на Танева да спрат операцията.За тези действия, чиято цел е да се обезпечат задълженията на компанията към Корпоративна търговска банка, изпълнителният директор на ТЦ-ИМЕ Теодора Танева уведомява квесторите на КТБ в писмо от 16 септември 2014 г. "Труд" заявява, че разполага с копие от уведомлението. Светкавично - само 10 дни по-късно, следва опит Танева да бъде отстранена от съвета на директорите на ТЦ-ИМЕ и сменена с близката до банкера Цветан Василев Людмила Петрова.

Холдинговото дружество ТЦ-ИМЕ е основно в бизнес империята на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев. То е сочено като един от основните длъжници на поставената под специален надзор банка, тъй като през него минавали повечето сделки на банкера.

В уведомлението на Танева до квесторите на КТБ пише, че ТЦ-ИМЕ "ще предприеме необходимите правни и фактически действия в изпълнение на Споразумението, сключено на 5.09.2012 г. между страните "Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ-ИМЕ)" АД и "Кръшър инвестмънт лимитид" (Crusher Investment Limited), в резултат на което да бъдат прехвърлени в полза на ТЦ-ИМЕ АД акции (дялове) от капитала на V Telecom Investment General Partner S. A., Люксембург, което дружество от своя страна, чрез две междинни дружества, също регистрирани в Люксембург, е едноличен собственик на капитала на "Вива телеком България" ЕООД - съответно едноличен собственик на БТК ЕАД."

Според данните от Търговския регистър едноличен собственик на "Вива телеком България" ЕООД е регистрираната в Люксембург офшорка "Интер инвест С. А.". Заради статута информация за това кои са нейните собственици не фигурира в българския регистър.
Самата сделка, с която "Вива телеком България" става собственик на БТК, е от август 2012 г. - три седмици преди да се подпише споразумението между ТЦ-ИМЕ и "Кръшър инвестмънт лимитид".

В писмото до квесторите на КТБ Теодора Танева казва още, че целта на тези действия е да бъдат осигурени в имуществото на ТЦ-ИМЕ, което е в процедура на несъстоятелност, "всички активи, придобити от дружесютвото със заемни или кредитни средства".
Прехвърленото в полза на ТЦ-ИМЕ дялово/акционерно участие ще бъде използвано от компанията "за обезпечаване на съществуващите към момента задължения на дружеството към "Корпоративна търговска банка" АД.

Веднага след тези действия на Танева другите двама членове на съвета на директорите на ТЦ-ИМЕ Людмила Петрова и Мартин Апостолов свикват заседание на управителното тяло, за да я сменят. Танева не се явява на заседанието, насрочено на 26 септември. Решението за смяната е взето с гласовете на Людмила Петрова, която е избрана за изпълнителен директор, и на Мартин Апостолов, който пък заема освободения от Петрова пост на председател на съвета на директорите.

Следват 7 опита промяната в ръководството на компанията да бъде вписана. Към 16 ч вчера това все още не беше факт в Търговския регистър. За всеки случай е планирано и свикване на общо събрание на акционерите за 1 ноември. Целта на опита за смяна е след поемане на контрола от хората на Василев акциите на БТК да не се върнат в ТЦ-ИМЕ, за да обезпечат кредитите към КТБ, а да бъдат продадени или джиросани на друга компания от кръга на банкера. 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави