Издаване на ордери за платени комисиони вместо фактури и касови бонове и на саморъчни разписки със свободен текст вместо платежен документ. Това са най-честите нарушения в сектора на недвижимите имоти, посочват от "Сдружение брокери на имоти". Друга недобросъвестна практика било издаването на касов бон не върху продажната цена на даден имот, а върху данъчната му оценка, което е нарушение на данъчното законодателство, допълват оттам.
От сдружението припомнят и за продължаващата работа на така наречените домашни брокери. Те могат да се разпознаят от потребителите по начина им на работа:
- Представят се като физически лица - собственици, пълномощници без да са такива
- При обаждане по телефон се представят или за собственици, или за пълномощници на собственика, или за познати на собственика
- Не подписват комисиони договори
- Начисляват комисиони възнаграждения, по-ниски от обичайните - под 2.5% или 2%, обикновено около 1 – 1.5 %
- Не издават документи за получени суми
- Обявите на такива хора често включват изрази като "без посредник", "за частни лица" и други подобни
- Не членуват в професионални организации на брокерите
За да не бъдат подвеждани потребителите, от сдружението предлагат да се създаде национален регистър на брокерите по подобие на Търговския регистър.
По този начин брокерите, притежаващи професионална квалификация, ще бъдат идентифицирани като субекти, а гражданите ще имат възможността да осъществяват информиран избор при използването на брокерски услуги. Чрез национален регистър, контролиран от държавата, всички брокери ще бъдат равнопоставени, посочват от сдружението.