В България се ражда трето поколение безработни, не е престижно да се работи, заяви в ефира на bTV бизнесменът Красимир Дачев. "Има много работа, но няма кой да я работи", смята Дачев.В студиото бе и социалният антрополог Харалан Александров, който заяви, че се променя моделът на ценностите и представите. "Ако в личния ти живот нямаш пример за човек, който става сутринта, подготвя се и отива на работа - това е характеристика на гетото. За тези 25 години имаме култура на бедността. Тази култура не описва безработицата като проблем, склонни сме да съжаляваме работещите за това, че доходите им са ниски", каза Александров.
Той описа модела на съвременния тарикат: "Нямам нужда от работа, имам нужда от пари". Според Александров идеята, че можеш да ползваш дребни, случайни доходи е гибелна от гледна точка на индустриалната държава. Според него живеем доста комфортно за разлика от големите индустриални градове, където ако не работиш няма как да си плащаш сметките.
Бизнесменът Дачев смята, че образователната система не е адекватна на изискванията на трудовия пазар. "Някои специалности, които се учат в България, са неприложими на практика. Държавата не прави каквото трябва. Да почне да субсидира определени специалности, а не всички. Още от малки децата да се насочват към търсените професии", посъветва Дачев.