По схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ в момента в училищата не се осъществяват доставки, съобщи специално за Агрозона Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България и един от доставчиците по програмата. Той е един от избраните над 160 заявители по Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – схема „Училищен плод“ и схема „Училищно мляко“ през 2018 г.
Липсата на доставки на плодове и мляко за учениците потвърди и заместник-директорът Николай Василев от столичното 127 СОУ „Иван Николаевич Денкоглу“.
„За да не допуснем саботиране на схемата и неполучаване на продукти през новата учебна година, сме поръчали всички опаковки, имаме налични всичките транспортни средства. През миналата година инвестирахме за транспортни средства над 1,300 млн. лв., за да може да обезпечим доставките. И радостното е, че нито един от 377 от нашите бенефициенти няма нито оплакване за закъсняване в графика“, допълни собственикът на ЕТ „Зоров“.
На месец от фермите и мандрата във Врачанския балкан с печата на Зоров към училищата и детските градини се осигуряват по 10 тона кашкавал и сирене и по 60 тона кисело мляко. „В момента има хаос, дават се графици, но не знаем дали ще изпълняваме доставките, дали ще са същите обекти.“, допълни той. „Продуктите са предварително произведени и са по-специфични. Те не могат да се продадат на пазара“, каза още Зоров. Кашкавалът и сиренето са опаковани индивидуално в разфасовки по 30 г, а киселото мляко – в купички по 200 г.
Проблемът сред производителите идва с промените на Наредбата през 2019 г., когато с два акта на Министерски съвет 32 и 38 се въвеждат промени в нея, с които се извеждат от приоритет като заявители производителите, заличава се служебният избор на Държавен фонд „Земеделие“ и се дават правомощия на директорите на училищата да избират доставчиците на храна за децата. Променя се и параграф 23 от Преходните и заключителните разпоредби на документа, според който за избраните доставчици важат старите правила на избор – тоест 3 години, до 2021 г. След обжалване в съда действието на двете Постановления на МС са спрени и все още се чака произнасяне на Върховния административен съд по казуса. Според тълкувания на Министерски съвет, изискани от производителите, към момента действат старите правила на избор на доставчици.
Според производителите на мляко и млечни продукти, обединени в Асоциацията на млекопроизводителите в България, както и Националната асоциация на млекопроизводителите обаче през август директорите са предприели нови процедури за избор на доставчици, съгласно приетите, но спрени от съда промени в наредбата за схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ и от всички изпълнители сега се иска график за изпълнение на доставките.
Междувременно днес беше публикувана за обществено обсъждане проект на Национална стратегия за прилагане на схемата за предлагане на плодове, зеленчуци и мляко в детските градини и училищата в България до края на учебната 2022-2023 година./agrozona.bg