Телевизия ТВ7 е финансирана индиректно от КТБ чрез фирми бушони на банкера Цветан Василев, установи проучване на „Труд". Общата стойност на предоставените средства е близо 300 млн. лв. към средата на т.г.Основното холдингово дружество на Василев (което е и собственик на ПФК „Ботев"), а именно - „Технологичен център - Институт по микроелектроника (ТЦ - ИМЕ)" АД, е предоставяло финансови средства под формата на заеми на едноличния собственик на „ТВ Седем" ЕАД - „Краун Медиа" ЕАД (с адрес гр. София, бул. „Цар Борис" 159 и с изпълнителен директор Десислава Тошева). Размерът на заемите към 30 юни 2014 г. е 289,3 млн. лв. Предоставените средства са използвани от „Краун Медиа" за финансиране на ТВ7.
Според запознати с дейността на медията телевизионният проект на Василев е струвал на вложителите в КТБ, откъдето са осигурявани парите, приблизително по 100 млн. лв. годишно, които приходите на телевизията не са били в състояние да покрият.
Финансирането за ТВ7 става по механизма, по който са се осигурявали средствата и за останалите бизнес начинания на Цветан Василев - чрез бързи и необезпечени кредити от КТБ към негови фирми „бушони". В конкретния случай, освен че е отпускала директно кредити на „ТЦ - ИМЕ", банката е кредитирала и други фирми от икономическата група на Василев, като „Сити Пропъртиз", „Критие", „Интегрирани Пътни Системи", „Дивал 59", „Принт Инвест", „Никкомерс 01" и др. Те от своя страна са предоставяли получените от КТБ кредити като търговски заеми на „ТЦ -ИМЕ". По този начин основното дружество на Цветан Василев не е надвишавало праговете на разрешените кредитни експозиции на банката към едно лице и същевременно е получавало огромни парични суми под формата на заеми. Впоследствие „ТЦ - ИМЕ" по същата схема - под формата на търговски заеми, е предоставяло паричните суми на едноличния собственик на телевизията „Краун Медиа". Така се е избягвала и пряката финансова връзка между дружеството на Василев „ТЦ - ИМЕ" и ТВ7. Доказателство, че тези средства след това са попадали в телевизията, са и подадените от „Краун Медиа" молби по делото за несъстоятелността на ТВ7. В тях се твърди, че дружеството майка е най-големият кредитор на телевизията. Официално „ТЦ - ИМЕ" е собственост на две офшорни компании - регистрирани съответно в Кипър и на Британските Вирджински острови. Третият акционер с дял от 9,43% в капитала е КТБ, сочи справка в Търговския регистър. Тъй като „ТЦ - ИМЕ" е в процедура по несъстоятелност, логичен е въпросът дали синдикът на дружеството е потърсил огромните по размер вземания от длъжника „Краун Медиа".
В същото време остава неясно кой всъщност е действителният собственик на ТВ7 - Цветан Василев, „Краун Медиа" или сочената от банкера като купувач на медията офшорка „Алегро кепитал". Последната версия е доста несъстоятелна предвид обстоятелството, че при реална сделка купувачът не би пропуснал да поиска уреждане на огромния дълг към фирма близка до продавача.
Финансисти обясниха за „Труд", че подобна „немарливост" е допустима само ако продавач и купувач се контролират от едно и също лице.
Според тях ТВ7 всъщност е собственост на КТБ или по-скоро на вложителите в нея, защото на практика техните пари са използвани от Цветан Василев за финансиране на медията.
НАКАЗАНИЕ ЗА НЕПОСЛУШНИТЕ
Документи и информация за медийни компании, получили парични заеми от дружества, близки до Цветан Василев, се появиха тези дни в медиите.
Заемите са предоставяни от кредитирани от КТБ фирми „бушони", а те са си поискали обратно парите. Защо това се прави, сега и публично попита „Труд" собствениците на атакуваните медийни компании.
Отговорите на колегите от „Нюз про", „ГМ прес" и „Свободни вестници" бе доста сходен. Въпреки някои разлики в детайлите общото им мнение е, че се прави опит от Цветан Василев чрез контролираните от него дружества „непослушните" медийни компании да бъдат наказани за публикациите, в които се разкрива истината за източването на КТБ. Те допускат, че чрез заемите банкерът е разчитал да получи дял в собствеността на медиите.