Очукани от градушки и изгнили от дъждовете сливи, праскови и кайсии отиват директно за ракия, пише "Марица". Казаните ще се напълнят рано-рано, прогнозират печално производители от Пловдивско. Имаме лозе от 50-60 декара, което на сто процента е бастисано от пороите, пресмята кметът на Брестник Георги Козов.Сините сливи също са очукани и са в абсолютно непазарен вид. Половината от ябълките в района са поразени неспасяемо от струпясване, обобщава агробизнесменът и консултант Красимир Кумчев. Ако в други години обичайно от струпясване страдаха между 2 и 4 процента от реколтатата, сега пораженията стигат до 50 на сто. Това означава, че със сигурност ще ядем по-скъпи ябълки поне с 20 процента, прогнозира той.
Единствените печеливши от лошото време тази година ще бъдат преработвателите. За тях суровина ще има в изобилие. Фермерите обаче ще бъдат разсипани, защото цените, на които преработвателите изкупуват продукцията, са осем-десет пъти по-ниски, отколкото би се продал пресен плод на пазара.
Гроздето също е под въпрос. Заради обилните дъждове и там се чака слаба реколта, вещаят агрономи. Очакваните превалявания и през август, в комбинация със топлото време, ще повлияят неблагоприятно на развитието при лозовите култури, като при някои от сортовете грозде дотук са отчетени от 40 до 60% повреди от болести, отчитат в агрометеорологичната си прогноза от Националния институт по метеорология и хидрология, филиал Пловдив.
В последните 10-15 години такава година не помня, категоричен е Красимир Кумчев. Сигурен е, че средногодишната норма на валежи в България ще бъде надскочена два пъти и сумарно ще стигне 1000-1200 литра на кубик.