Търсене на
контакти на фирми
 

И чуждите инвеститори се възмутиха от неочаквания "данък ВЕИ"

И чуждите инвеститори се възмутиха от неочаквания

Не само българските, но и чуждестранните инвеститори се противопоставят на въвеждането на 20-процентна такса върху приходите на компаниите, които произвеждат ток от слънце и вятър. В обръщение към парламента и правителството сдруженията на германския и италианския бизнес в България предупреждават, че "приемането на необосновани, необявени и дискриминационни мерки чрез законови промени би довело до сериозен отлив на доверие в българския енергиен сектор и влошаване на цялостния инвестиционен климат в страната" и ще влезе в противоречие с препоръките на Европейската комисия. 

Формално предложението за таксата дойде от "Атака" при второто четене на закона за бюджета за 2014 г. в Комисията по бюджет и финанси. На среща в Боровец вчера депутатите от БСП и ДПС решиха да подкрепят инициативата на националистите и в пленарната зала идната седмица. Това става на фона на прокламираните от кабинета намерения за стабилност на данъчната система, облекчения за бизнеса, стимули за растеж на икономиката и насърчения за инвеститорите.

"От името на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) и асоциацията на италианските предприемачи "Конфиндустрия България" бихме искали да изкажем нашето безпокойство от приетите в Комисията по бюджет и финанси текстове за изменение в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Считаме евентуалното приемане от Народното събрание на непредвидена и необявена такса върху приходите на някои видове производители на електроенергия за неприемливо", пишат двете сдружения.

Представителите на германския и италианския бизнес възразяват срещу това, че текстовете са внесени и гласувани в комисията неочаквано, без предварително публично обсъждане със заинтересованите страни. Не е представен и анализ на практическото въздействие от приложението им.

Чуждите инвеститори смятат, че с изменението ще бъдат подложени на дискриминация производителите на ток от вятър и слънце спрямо останалите участници на пазара. те напомнят, че не е представена и обосновка за разходите, които евентуалната такса би трябвало да покрива.

Сдруженията изтъкват, че налагането на необявена и непредвидена такса върху приходите на тези компании ще доведе до драстична промяна със задна дата на икономическите параметри на съответните бизнеси.

В обръщението се цитират и насоки за държавна намеса в електроенергийния сектор на Европейската комисия от 5 ноември, в които се съдържа изрична препоръка към правителствата "да избягват необявени или влизащи в сила със задна дата промени в схемите за подпомагане". Брюксел препоръчва също "да се вземат предвид легитимните очаквания на инвеститорите за възвръщаемост на направените капиталовложения", напомнят на управляващите двете камари.

Приемането на необосновани, необявени и дискриминационни мерки чрез законови промени би довело до сериозен отлив на доверие в българския енергиен сектор и влошаване на цялостния инвестиционен климат в страната, се посочва в становището.

Чуждите инвеститори повтарят, че "наличието на предвидима и устойчива законодателна рамка е предпоставка за стабилна бизнес среда и привличане на инвестиции в България".  Те призовават управляващите да преосмислят приемането на дискриминационни и ретроактивни мерки срещу определени типове производители на електроенергия. Предлагат провеждането на консултации със заинтересованите за намиране на балансирани решения и изразяват готовност да окажат експертно съдействие.

Представители на българските асоциации на производителите утре свикват протестен митинг пред сградата на Министерството на икономиката. Председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русенова напомни пред БНР, че таксата върху приходите за инвеститорите в зелена енергия се приема едновременно с обещанията на кабинета да не облага вбъдеще ядрените централи.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави