Търсене на
контакти на фирми
 

„Глобал Маркетс” забъркана в скандали от самото си учредяване

„Глобал Маркетс” забъркана в скандали от самото си учредяване

Инвестиционният посредник „Глобал Маркетс” е известно име сред финансово – брокерските среди. Той е в списъка на Комисията по финансов надзор от 2008 година, когато се учредява и получава лиценз, показа проверка на БЛИЦ.Първоначално избухва скандал с активна и натрапчива кампания по телефона към потенциални инвеститори с предложение да вложат 50 хиляди долара в атрактивни акции, като се обещават високи и за мнозина от обектите на атака - нереални печалби. Става дума за 2009 година, когато кризата вече се усеща и у нас, въпреки уверенията на тогавашното правителство, че ще ни подмине.

Атакувани по този начин хора са подали молби до КФН и тя прави свое разследване. По този повод става ясно още, че от фирмата предлагат нереално високи заплати от по 2 - 4000 лева за сътрудници, за които даже няма изискване да имат подходящо висше образование. 

В първият й одит /към 31.12.2008 година/ се казва, че в наличност тя разполага със 61 000 евро, сума, крайно недостатъчна за сериозна дейност.

Учредителите на инвестиционния посредник и автори на агресивната кампания са двама чешки граждани – Павел Кочалка, роден през 1978 година и Владимир Цолов, роден през 1973 година. Записаният капитал е 300 000 лева ,като 95% от него е на Кочалка. В първият й одит / към 31.12.2008 година/ се казва обаче, че в наличност тя разполага със 61 000 евро, сума, крайно недостатъчна за сериозна дейност.

Дружественият договор е променян почти всяка година, като при последната промяна от 29.11.2013 година собствениците вече са освен Павел Кочалка и Йордан Атанасов Моллов, Томчо Кирилов Джабаров и Роберт Цветанов Димитров.

Новият силен човек става Йордан Моллов. През 2012 година той твърди в интервю за offnews : 

В края на 2010 г. чешкият брокер, към който тогава ГМ беше вързан, преустанови своята дейност. Така единственият източник на приходи за "Глобал Маркетс" спря функционирането си. Чуждестранният мениджмънт на компанията напусна и тя за няколко месеца съществуваше в условия на затруднено управление. Трима от мениджърите, тогава на средно ниво, решиха да спасят своята компания и запълниха създалия се вакуум като привлякоха всички български клиенти на компанията-майка в Чехия. Но платежоспособността на ГМ беше изключително слаба и компанията беше на ръба на фалита. Имаше сериозно изоставане с плащанията към доставчици и персонал, съответно най-важната задача за момента беше да се привлекат клиенти от всички възможни места. За наш късмет, намерихме ниша в Полша, предизвикана от краха на чешкия посредник, благодарение на която успяхме да възстановим платежоспособността на компанията. До средата на 2011 г. ГМ успя да изплати натрупаните задължения. Всичко това стана благодарение на характера и усилията на екипа на компанията в България и в чужбина и главно на управителите, които показаха задружност, силни характери и находчивост.

Още тогава Моллов признава: Подозрителността по отношение репутацията на компания все още тлее, въпреки бързия ръст на клиентската база и георграфското разширение. Много ресурси и усилия са хвърлени в реформиране на компанията. За жалост има да извървим още дълъг път.

За начина, по който работи инвестиционният посредник има цели страници във специализирани форуми. Ето един пример от 2013 година:

"Решил г-н Димитров да търгува акции на международните пазари. Лошо няма! Но, да си инвеститор не е лесна задача. За да търгуваш трябват знания, а и малко внимание и изчисления. И така, отишъл нашият човек и сключил договор с Глобал Маркетс, с който договор инвестиционния посредник му дава възможност да търгува чрез тяхната компания акции. Дали му всички документи по MIFID и нашият клиент надлежно си ги подписал, с което на практика ги приел. Няма да се спирам на обема документи, които трябва да прочетете и подпишете по MIFID (на моменти си мисля, че са ги измислили толкова, за да може никой да не ги чете). Както и да е, нашият човек, явно не ги е чел (ако ги беше прочел внимателно нямаше да стигне до това положение). Подписал, че е съгласен с всички такси и комисионни, заедно със всички останали документи. Започнал да търгува, направи стотици сделки. В интерес на истината проработил късмета на начинаещия и започнал да печели. Но изведнъж разбрал, че е направил такава загуба, че е загубил почти всички пари. А те не били малко. Изненада, хем правил печалби, хем парите му свършили. Обади се доста притеснен и падна здраво преглеждане на документи. 30 страници сделки. Но парите така и не бяха върнати, защото се оказа, че комисионните на посредника изяждат цялата печалба на клиента."

Проблемите на компанията не се изчерпват само с агресивния телемаркетинг, който ползват, нито с високите комисионни. Оказва се, че си имат проблеми и със съда – като се започне от съмнителни подписи на клиенти, та до неспазване на трудовото законодателство в България. 

Справка показва ,че има шест решения на съда по дела, заведени срещу компанията през две години – 2012 и 2013 година. Има и наложени глоби за констатирани нарушения на трудовото ни законодателство.

Така се идва до март 2014 година, когато Павел Кочалка, основател и брокер на три пазара – САЩ, Чехия и България, както сам той се определя, прехвърля своя дружествен дял на българските си съдружници - Йордан Атанасов Моллов, Томчо Кирилов Джабаров и Роберт Цветанов Димитров.

В същия месец март, на 28-ми, те взимат решение, което огласяват със съобщение на своя сайт, забутано в една от директориите :

Считано от днес, 13.05.2014 г., „Глобал Маркетс” ООД съобщава на своите клиенти, че в съответствие с решение на общото събрание на съдружниците от 26.03.2014 г., прекратява дейността си като инвестиционен посредник. Всички разходи за уреждане на отношенията с неговите клиенти ще бъдат за сметка на „Глобал Маркетс” ООД.

Какво се е случило от май до края на юни, така че момчетата от „Глобал маркетс” да се набутат в историята с разпространяване на фалшиви информации за банка, ще изяснява следствието. Вероятно обаче става дума за пари. /БЛИЦ

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави