Търсене на
контакти на фирми
 

Въпреки решението на БНБ КТБ продължава да извършва дейности в платежната система!

Въпреки решението на БНБ КТБ продължава да извършва дейности в платежната система!

КТБ спряла ли е всички банкови дейности или не? Този въпрос започват да задават в публичното пространство експерти, които са се натъкнали на безспорно и тревожно разминаване между взетото на Управителен съвет на БНБ Решение за поставяне на банката на Цветан Василев на специален режим и практиката на трезора в тези условия.Фактите са следните - на заседание Управителният съвет на БНБ взима следните решения:

1. Поставя Корпоративна търговска банка АД под специален надзор за три месеца. 
...
4. Ограничава дейността на банката, като й забранява да извършва всички дейности, съгласно лиценз за извършване на банкова дейност, актуализиран със Заповед №РД 22-2265 от 16.11.2009 година.

В същото време на сайта на банката има ясно съобщение: „Банката не е изключена от платежната система и платежни нареждания към банката могат да се изпълняват, включително и с цел погасяване на кредити.”  Ако някой тълкува това като призив на взелите кредит пари да си плащат вноските, нещо не се връзва - та нали банката е с отнет лиценз и не би трябвало да може да превежда суми по свои задължения, а и не е ясно каква ще е съдбата й в близко бъдеще.

Възниква резонен въпрос – означава ли това съобщение, че банката може да извършва и преводи, тъй като „не е изключена от платежната система”. Ако това е така, то тогава има ли някаква пречка определени хора да си изтеглят или получат по други сметки в други банки парите си от КТБ? 

Ясно е, че ако това е възможно, определени „любимци” ще си вземат всичко блокирано, докато обикновените вложители и фирми може и да пият една студена вода, ако се окаже, че няма достатъчно пари в Гаранционния фонд и в държавата за покриване на лоши кредити.

Кой и защо е позволил такова разминаване и наистина ли КТБ е под „специален надзор”, е въпрос, който Иван Искров трябва да изясни веднага. Защото отнемането на лиценза за определен срок по никакъв начин не допуска извършване на операции в националната платежна система. Ако пък това не е вярно, то какъв смисъл има поставянето под надзор, щом трезорът може да оперира по свое и на шефовете си усмотрение? 

Има и още една хипотеза - това се прави, за да може държавните компании да изтеглят блокираните в КТБ средства и да платят заплатите на своите служители. Но какво ще правят при такава ситуация останалите компании, "увиснали" с милиони в надзиравания от БНБ трезор? 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави