Търсене на
контакти на фирми
 

"Телеграф": Кои са клакьорите на Цветан Василев във Виена

По повод раздуханата вчера в австрийския в. "Дер Щандарт" интрига за заплашителните есемеси, които Делян Пеевски уж бил изпращал на Цветан Василев, депутатът публично заяви, че във Виена банкерът пише сценарии с помощта на група клакьори. „Отклонява обществения фокус от изнесените по медиите факти за източване на КТБ към свързани с него фирми. Става дума за суми от милиард и нещо – както виждате, банката е пред национализация и вместо да се върне и да даде честно всички отговори тук, пише сценарии за сериалчета във Виена с неговите платени приятелчета клакьори.” На въпрос на ПИК кои са тези „клакьори” Пеевски уточни: „Става дума за Ернст Гайгер, шеф на Трети отдел във Федералната криминална полиция на Австрия, близък приятел на международния аферист Барак Алон. Алон, Гайгер и Василев пишат сериали, живеят в сериали, продуцират сериали.”, каза Пеевски. Българският в. "Телеграф" днес дава повече подробности за споменатите лица.Съветник аферист

Международен аферист, източил два трезора – в Чехия и в Унгария, и ужилил дори шведското правителство, е съветник на скандалния банкер Цветан Василев. Връзката между т.нар. „австрийски бизнесмен” от израелски произход Барак Алон и мажоритарния собственик на КТБ с вече отнето право на глас лъсва от програмата за шестия пореден икономически и енергиен форум, организиран в Истанбул от Атлантическия съвет на САЩ. Алон фигурира в списъка на участниците като „съветник на Цветан Василев, КТБ”.

Макар името на афериста да е непопулярно за българската общественост, той е печално известен в други три държави от Централна и Източна Европа,като с далаверите му се е наложило да се занимава дори Европейският съд в Люксембург. „Кариерата” му започва през 1995 г., когато каца в Чехия. Под паравана на фирмата си за покупко-продажба на плодове, регистрирана във Виена – B.C.L. Trading, той се свързва с местната Комерчни банк и успява да я убеди да финансира плановете му да търгува със слънчоглед, пшеница, стоманени продукти и бензин. Тях трябвало да внесе от Русия и Украйна през фирмата  „Стоун енд рол” на хърватина Звонко Стоевич. 

Банката се съгласява да финансира, като издава акредитивни писма за стотици милиони евро. Уговорката е Алон да предостави документи, доказващи, че е придобил стоката и я е заложил в полза на банката. Аферистът обаче фалшифицира книжата и взема милионите, като в крайна сметка се оказва, че няма нито залог, нито каквато и да било купена стока. Равносметката от цялата афера е, че Комерчни банк е ужилена с около 330 млн. долара (бел.р. според публикация на австрийското издание Виршафтсблат), в резултат на което фалира, а един от членовете на надзора й се самоубива в ареста, тъй като не успява да понесе отговорността си в случилото се. 

Парите изчезват безследно по офшорни сметки, а за да спаси вложенията на хората, доверили се на трезора, пък чешкото правителство е принудено да налее в него милиони безвъзмездна помощ, за да покрие щетите, нанесени от тандема Алон-Стоевич. Започват цяла поредица от дела срещу B.C.L. Trading, но самият Алон успява да избегне ареста.Белезниците обаче все пак щракват около китките му през януари 2003 г., когато е задържан на границата между Унгария и Австрия по искане на унгарските власти. 

Причината е, че докато текат делата срещу него от страна на чехите, той вече е докопал нова жертва – унгарската Постабанк. Схемата е същата, но използва регистрираната в Австрия банка „Тригон”, която се оказва собственост на баща му. Постабанка е ужилена с десетки милиони долари и в крайна сметка активите й преминават в друга банка – Ерстебанк, Унгария, която също започва дела срещу Алон и фирмата му BCL Trading. Самият аферист обаче престоява едва няколко месеца в ареста, защото е изискан от австрийската прокуратура, която започва да разследва и двете ужилвания. 

С общи усилия на австрийските и чешките следователи пък се установява, че той е успял да прибере парите по общо 263 акредитивни писма. В крайна сметка обаче аферистът се измъква без да върне откраднатото, защото междувременно дружеството му BCL Trading е обявено от австрийските власти в умишлен фалит. Така всички искове от страна на ужилените банки срещу фирмата остават без последствия заради текст в австрийския закон, че не може да има претенции към активите на фирма в ликвидация. 

И докато Чехия, Унгария и Австрия спорят за това в Съда в Люксембург, Алон, който е пуснат на свобода под гаранция, се насочва към Македония, където завихря афера за 30 млн. (бел.р. според местната преса) със строителството на мандрата „Шведмилк”, част от която е собственост на шведското правителство. В този случай обаче става въпрос за надписване на разходи по строителството, далавери с ДДС и пране на пари, както е записано в доклада по казуса „Шведмилк” на шведското правителство. Алон обаче отново се измъква, за да се появи, както е видно, на българска почва.

Дали Цветан Василев е ползвал съветите му при мащабната схема за източването на КТБ чрез свързани с банкера фирми – повечето от тях кухи, тепърва предстои да се изяснява. Фактът обаче е, че се наложи държавата и БНБ да се намесят и да спасят от фалит КТБ, за да бъдат гарантирани вложенията на хората, доверили се на трезора. Както стана ясно, същото се е наложило да направят и чешките власти в казуса „Комерчни банк“, отбелязва "Телеграф".

 
 


Скандален полицейски началник му помага във Виена

Скандален шеф в австрийската полиция помага на банкера Цветан Василев да се изкара жертва на „мокра поръчка”. Става въпрос за Ернст Гайгер, който се окичи с печална слава в австрийските медии през 2006 г. По това време Гайгер беше шеф на криминалния отдел във виенската полиция, но се прости с поста си, след като му бяха повдигнати обвинения, че е издал полицейска акция в „Сауна клуб”, в който са били предлагани услугите на жрици. 

Скандалът придоби известност като „Сауна аферата”, а при последвалото разследване се оказа, че собственикът на клуба Волфганг Б. е бил приятел на Гайгер. Бил е прихванат и разговор между двамата, в който полицейският шеф звъннал, за да предупреди за акцията в сауната. В резултат на нея са били задържани и повдигнати обвинения за сводничество и търговия с хора на 7 души, сред които обаче не е бил Волфганг. 

Самият Гайгер пък се сдоби с обвинения за издаване на полицейска информация, но през 2009 г. беше оправдан от съда. Така в момента той е и.д. шеф на Трети отдел на Федералната дирекция на полицията във Виена – звено, което отговаря за разследването на организираната и общата престъпност.

Журналист пише поръчки срещу €15 000 заплата

15 000 евро заплата на месец е вземал журналистът Маркус Бернат, който от една година насам прокарва интересите на скандалния банкер Цветан Василев през австрийското издание „Дер Щандарт”. Разкритието за възнаграждението, което получава от Василев кореспондентът на „Дер Щандарт” в Истанбул, направи депутатът от ДПС Делян Пеевски.

Че Бернат играе ролята на придворен журналист на Василев лъсна за пореден път вчера, когато се оказа, че именно той го е интервюирал при положение, че скандалният банкер се намира във Виена, а журналистът би трябвало да е в Истанбул, откъдето по принцип предава. Предният ясен сигнал за връзката между двамата пък беше в петък, когато в друга статия на изданието се твърдеше, че Пеевски дължал на КТБ 130 млн. евро и „именно те били в дъното на разрива му с Цветан Василев”. Въпросното твърдение, чиито източници не бяха споменати, влезе в пряко противоречие с признанието на вече бившите изпълнителни директори на КТБ Георги Христов и Илиан Зафиров. На пресконференция миналия понеделник Христов заяви, че Делян Пеевски не е длъжник на банката и посочи, че като депутат той не може да притежава дружества. 

Справка на "Телеграф" в сайта на „Дер Щандарт” пък показва, че Бернат е бил доста продуктивен по темата КТБ в последната година. Той е публикувал в изданието няколко материала, свързани с Цветан Василев, които откровено вземат страната на банкера. Пак той бе и автор на интервюто с Василев, излязло през март в „Дер Щандарт”.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави