Предлагаме автоматичен контрол на данъчните складове. Това каза пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов след изслушване в Комисията за наблюдение на приходните агенции и борса със сивата икономика.
"Това, което имаме намерение, е да предложим допълнителни мерки в контрола на данъчните складове. Една от мерките е поставяне на видеонаблюдение на всички точки на въвеждане и извеждане на данъчните складове", посочи Горанов, като уточни, че така ще се следи за изнасянето на стоки, които не са въведени в системата.
"Ще въведем контрол и на стоките, които са освободени от акциз, например разредители или кофражни масла", отбеляза той.
Горанов коментира, че контролът ще бъде засилен чрез въвеждане на изискване за поставяне на измервателни уреди и автоматично свързване с Агенция "Митници". "Съгласете се, че не можем във всеки данъчен склад да сложим по няколко митничари или данъчни, или и дори да го сложим, нямаме гаранция, че след време човешкият фактор няма да заработи срещу интереса на държавата", отбеляза финансовият министър.
Владислав Горанов обясни, че има съмнения за това как под икономическото обяснение, че с бензин се произвеждат разредители за химическите промишленост или други неакцизни стоки, на основа горива, след това се използват за моторни горива и се избягва плащането на акциз.
Срокът, докога да се въведат тези мерки, все още се обсъжда, според министъра между три и шест месеца е разумният срок, в които може без да се притиска бизнеса да изпълнят изискванията.
Финансовият министър коментира още, че според анализите, загубите от избягване на акциз и ДДС върху горивата са стотици милиони.
За системата "бонус-малус" министър Горанов обясни, че тя ще помогне да се подобрят проблемите със задължителното застраховане и дисциплината на шофьорите. И посочи, че въпрос на баланс е какво точно да се включи в обхвата на "малуса" - кои да са тези нарушения, които да влияят на поскъпването на гражданската отговорност.
"Надявам се КФН да предложи скоро работещо решение", каза Горанов и допълни, че се надява и в следващите няколко месеца да има дебат за системата. Неговата позицията и тази на МФ е, че "такава система трябва да има, тя е полезна и е закъсняла. Въпрос е на баланс и манталитет."
Приходите в бюджета са се увеличили с 50% или с 14 млрд. лв. на годишна база от 2014 до 2019 г., т.е за времето на един пълен мандат. Със съвместни усилия, на всички институции, държавата е отвоювала една огромна територия от сивия сектор. Аз не съм сигурен кои са по-големите вреди от този сектор. Защото фискът може да се справи с повече или с по-малко пари, но това, че той нарушава равнопоставеността и конкурентността и произвежда синергия, но в негативна посока, е по-голямата вреда, каза още финансовият министър./dir.bg