Ирена Ганчева е прокурорът, който образува предварителна проверка по сигнал за държавна измяна срещу Росен Плевнелиев, съобщава "Преса". Името на обвинителката не е било обявявано досега заради стреса, в който е изпаднала. "Въпреки натиска Ганчева да бъде наказана това няма да се случи", са заявили от прокуратурата.Конституцията забранява президентът и вицепрезидентът да бъдат задържани и срещу тях да бъде възбуждано наказателно преследване. Ганчева обаче не е образувала досъдебно производство срещу Плевнелиев именно защото държавният глава се ползва с имунитет.
Указанията, които е дала, също не нарушават неприкосновеността му - тя е искала да чуе обяснения от вносителя на сигнала и да получи от президентството информация за злополучната среща на Плевнелиев във Виена през март с изпълнителния директор на EVN Щефан Шишковиц. За нея той още не е дал обяснения.
Ако в хода на проверката, прокурор Ганчева установи данни, които уличават президента в престъпление, но вместо да спре делото заради имунитета му, го привлече към наказателна отговорност, тогава тя би нарушила закона, категорични са правници.
Подобен казус още не е попадал в Конституционния съд, но в една правова държава няма недосегаеми от закона, казват конституционалисти. Нима ако държавният глава (хипотетично) на влизане в президенството простреля един от гвардейците, волно или неволно, прокуратрата трябва със скръстени ръце да чака да му изтече мандата, питат те.
Според мнозинството юристи, до които "Преса" се е допитала, обвинението е длъжно да провери всеки сигнал за престъпление, но не може да привлече нито депутата, нито президента, докато не им бъде свален имунитетът.
В правомощията на главния прокурор е да прецени дали да сезира парламента, ако обвинителите се натъкнат на данни за престъпление на държавния глава. Тогава НС може да задвижи процедура по импийчмънт, а КС - да му прекрати правомощията. Едва тогава прокуратурата ще е свободна да повдига обвинения.