Хотел, търговски и бизнес център и луксозни апартаменти включва проекта за "Милениум център", който бе обхваната от адски пожар тази нощ, за което съобщи преди всички най-ексклузивната агенция в България - БЛИЦ. В момента това е един от най-мащабните проекти, които се изпълняват в София. По думите на инвеститора, небостъргачът би трябвало да стане "най-луксозната жилищна сграда" в столицата.Инвеститор на обекта и главен изпълнител е фирма НИКМИ АД. Проектът е дело на екип от 30 специалисти. Амбициозната задача на авторите на проекта е изграждане на висока, модерна сграда, която да обогати градския силует и да създаде неповторим и запомнящ се архитектурен образ, заявиха от проектантския колектив.
Архитектурното решение на комплекса е с едно общо пететажно тяло, от което израстват три високи обема. Централно разположен е петзвезден хотел, който ще бъде на 32 етажа с 250 стаи и хеликоптерна площадка върху покрива. Височината на тялото е 112 м. Останалите две тела са с по 18 и 24 етажа. Целият комплекс има обща разгъната застроена площ 136 300 кв.м.
Предвидени са пет сутерена, в които паркоместата са 560 броя и са съобразени с действащите нормативни изисквания. Функционалното зониране на сградата, съчетаващо хотелска, търговска, бизнес част и обитаване, е решено с ясно разграничение на отделните дейности.
В комплекса е предвиден и конгресен център със зала за 800 души и пет по-малки зали. Предвидени са три ресторанта, две кафета, два виенски салона и панорамни бара. Броят на магазините и търговските обекти в сградата е около 65. В хотелската част е проектиран модерен СПА център със закрит басейн.
Комплексът ще се обслужва от 15 асансьора, шест стълбищни клетки във високите тела, допълнителни стълбища и четири ескалатора в търговския център.
5000 евро на квадратен метър - това е цената, на която е пуснато за продажба жилище в непостроения все още “Миленум център” в центъра на София, до НДК, показа скорошна журналистическа проверка. Цената на разположения на 19-и етаж апартамент е 2,075 млн. евро, като площта му е 415 квадрата. Това е най-високата цена за квадратен метър жилищен имот в България. Според плановете на строителя, сградата трябва да влезе в експлоатация най-късно до две години.
Идеята на инвеститора е още от 1999 година, но строителството дълги години бе замразено, за да се възстанови през 2010 г. В момента високите тела на сградата са с почти завършено грубо строителство.