Първото нещо, което ще направя като заместник-министър на земеделието, е да разработим процедура, с която да можем да ограничим нерегламентираното разпределяне на субсидии, или т.нар. чертожници, по схемата за обвързано подпомагане. Това заяви Чавдар Маринов, който минути след назначаването си сподели приоритетите си пред Агрозона. „Тази мярка е много важна, тъй като бюджета за плодове и зеленчуци сумарно при това подпомагане е 80 млн. лв., а голяма част от средствата изтичат в несъществуващи производствени площи.“, допълни той.
„Друга част от общите намерения, които съответстват на исканията на бранша, и които бяха поставени пред ръководството по време на преговорите след протестните действия, е защита на земеделските производители от нелоялната конкуренция в следствие на внос в нашата страна на високо субсидирана продукция“, каза Маринов. „Няколко пъти съм споделял, че има стока, която влиза далеч под себестойността на българската продукция.“ Специално внимание трябва да се обърне и на нерегламентирания внос, който минава от трети страни – Турция, Албания, Македония, Сърбия. „Задължително трябва да има контрол по митниците“, коментира още новият зам.-министър на земеделието.
Сред приоритетите на новия заместник-министър е и застраховането на продукцията. „Трябва да се предприемат адекватни мерки за застраховането. В момента повечето дружества застраховат срещу слани и замръзи, например, след 20 април. Проведохме разговори с министър Порожанов дали е възможно да се направи един гаранционен фонд, който да бъде финансиран и от държавата, и от земеделските производители“, допълни Маринов. Той ще служи за обезщетяване на стопаните при неблагоприятни явления.
„Политиката, която искаме да водим заедно с браншовите организации ще бъде балансирана. Секторните политики в земеделието трябва да бъдат финансирани, справедливо подкрепяни, с общ модел, по работеща формула“, каза още Чавдар Маринов.
Целта на новия зам.-министър е да се върнат изконните български традиции на производство на плодове и зеленчуци. Сред темите, които са приоритет на новия политик, е и проблемът с обезлюдените села в България. Работната ръка също е една от големите грижи на българските производители, колкото и малко да са останали те.
За съветник на Чавдар Маринов в политиката на картофопроизводството е назначен Тодор Джиков, а в областта на биопроизводството разговори са водени с Веселина Ралчева, каза още той.
„Ще работя съвместно с всички асоциации. Аз няма да се отметна от своите думи, всички производители, включително и биопроизводителите, са добре дошли.“, категоричен бе Чавдар Маринов.