Докато хората стават по-предпазливи, все повече фирми се обръщат към бързите кредити, за да финансират дейността си, пише "Стандарт". Към края на септември вземанията на дружествата, специализирани в отпускане на бързи кредити, са 1,960 млрд. лв., което е ръст с 8,3% за година, показват данните на БНБ.
Вземанията от домакинствата намаляват на годишна база с 4,5%, до 1,389 млрд. лв. Така относителният им дял за година намалява от 81,1% на 72,1% от общия обем на вземанията на дружествата за бързи кредити. Вземанията по заеми от бизнеса са 492 млн. лв. към края на септември, като за година нарастват с 61,3%.
Преобладават кредитите от 1 до 5 години, които са 551,8 млн. лв. в края на септември. Те се увеличават с 32,5% спрямо същия месец на 2012 г.
Към края на септември 2013 г. размерът на необслужваните бързи кредити е 612,2 млн. лв. спрямо 430 млн. лв. в края на септември 2012 г. Така 31% от всички отпуснати небанкови кредити са проблемни.
6000 лв. глоба за дописана лихва
Глоба от 6 хил. лв. ще трябва да плати фирма за отпускане на бързи кредити заради допълване по клиентски договори. Санкцията е наложена от Комисията за защита на потребителите и вече е потвърдена от съда в Русе.
Проверката на инспекторите от комисията показала, че при подготвяне на договор за бърз заем служител от фирмата оставял непопълнени графите за дата, място и срок на сключване. Освен това липсвали общият размер на кредита и дължимата лихва по него, като обяснението пред клиента било, че те ще се допопълнят след одобрение на договора от централния офис на фирмата в София. Според решението на Административния съд първоначално наложената санкция от Комисията за защита на потребителите е правомерна. Магистратите са категорични, че в проектодоговорите за потребителски договор също трябва да присъстват условията и параметрите от бъдещия договор. Решението на съда не подлежи на обжалване.