Търсене на
контакти на фирми
 

Заради кризата в Киев пазарът на имоти у нас замръзна

Заради кризата в Киев пазарът на имоти у нас замръзна

Кризата в Украйна постави в шах пазари у нас, на които се въртят стотици милиони - имотния и туристическия. Защото те разчитат основно на руснаците, които са пряко потърпевши от мерките на Москва към Киев и реакцията на Запада. Има различни тези за това как ситуацията ще рефлектира върху бизнеса у нас. Всички обаче се надяват напрежението да отшуми преди началото на летния сезон, пише в. "Стандарт".Кризата в Украйна изправи на нокти инвеститорите в пазара на имоти у нас. Ще спрат ли да купуват руснаците, на чиито рубли разчитат и строители, и брокери, се питат предприемачи и консултанти от агенциите. Според някои от играчите, през последните седмици се отчита рязък спад на сделките с клиенти от Русия и Украйна. Според други обаче обезценяването на рублата неминуемо ще накара хората да потърсят сигурно убежище за спестяванията си, каквито безспорно са недвижимостите. 

"Братушките спряха да купуват през последните седмици, а мнозина са обявили апартаментите си за продан. Очаква ни тотален срив на цените на жилища край морето, и то не само ваканционни. Колегите брокери твърдят, че се очаква бум на покупките, защото така им се иска. Но истината е друга. Вече е налице сериозен отлив на кандидат-купувачи от Русия и ще става все по-зле. Нищо чудно до лятото цените на жилищата в морските курорти и градове да се сринат наполовина. Последните 1-2 години в Бургас и региона цените бяха изкуствено завишени именно заради руските купувачи, които са платежоспособни и не се пазарят. В момента обаче ситуацията коренно се променя", анализира брокер от водеща агенция за недвижими имоти в Бургас.

Има няколко тези за влиянието на политическата криза в Украйна върху пазара на имоти у нас. Това, което се случва или предстои да се случи, не е решение за два дни, коментира пък Добромир Ганев, шеф на националната компания за недвижими имоти "Форос". От една страна, се наблюдава спад на акциите в Русия още от миналия понеделник. Заради напрегната ситуация продължава и сривът на рублата, като официалният курс на еврото срещу 8-ми март се вдигна с 67 копейки, а на долара - с 13,67 копейки спрямо руската валута, според "РИА Новости". Когато има такива проблеми, започват да се изтеглят вложенията и да се търси инвестирането им в активи, които не се обезценяват така лесно, а това са имотите. В тази посока са очакванията и за инвестиции в имоти у нас от страна на руснаците, които и без това са активни на нашия пазар. 

Според анализа на "Форос", за миналата година руснаците са чужденците, които най-често купуват апартаменти и къщи у нас. Те придобиват имоти най-често с цел да живеят в страната. Причината е благоприятният климат. Напоследък се насочват към големите градове по морето, а не към курортите, се посочва още в годишния анализ на компанията за 2013 г.

И друга интересна тенденция се наблюдава на пазара - интерес проявяват големи инвеститори от Русия, които питат за вложения в скъпи бизнес имоти. Бизнесът от Русия твърдо се ориентира към България заради несигурната ситуация там, коментират експерти. "Имаме информация, че семейства от Украйна са проявили интерес да се преместят да живеят известно време в България и дори проучват какви са възможностите. Но не желаят да купуват, а търсят апартаменти под наем за 3-4 месеца, докато разберат какво ще се случва там. Определено тенденцията е да не се купуват недвижими имоти от руснаци и украинци. Логично е, хората се притесняват и пазят спестяванията си", коментира председателката на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Елена Иванова.

Ако напрежението продължава да ескалира, украинците неминуемо ще търсят начини да избегнат точките на конфликт. Особено от българската диаспора, която е около 1 млн. сънародници в Украйна, ще избере страната ни. Така на дневен ред отново е въпросът за облекчаване на режима за българско гражданство, който трябва да се реши политически, смята Добромир Ганев.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави