Търсене на
контакти на фирми
 

Пада таксата за предсрочно погасяване на кредити

Пада таксата за предсрочно погасяване на кредити

Отпада таксата за предсрочно погасяване на ипотечни кредити, ако заемите са изплатени след първата година. Това предвиждат промени в Закона за потребителския кредит, приети на първо четене в парламента. Поправките бяха внесени от Йордан Цонев от ДПС, Румен Гечев от БСП и народни представители от двете парламентарни групи. Според Емил Радев от ГЕРБ банките се задължават в едномесечен срок от обявяване на кредита за предсрочно изискуем да изискат имуществото на длъжниците.В Закона за потребителския кредит, приет на първо четене в народното събрание се предвижда ако кредитополучателите погасят ипотечен кредит през първата година, те ще дължат такса в размер до 1% от отпусната от кредитора сума.Въвеждат се също така изискване да се използват индексите SOFIBOR, EURIBOR или LIBOR при определянето на лихвите по ипотеките.

С нормативния акт се забранява на банките да събират някои видове такси и комисиони, за които се приема, че са част от дейността на банката по предоставяне на кредита. Такива са такси и комисиони за действия, свързани с одобрение и усвояване на кредит, както и за неговото управление.Пострадали от досегашната практика се оплакаха пред БЛИЦ, че само за разпечатването на актуалното състояние по кредита в една банка са им взели 100 лева. 

Предвижда се кредиторът да не може да събира повече от веднъж такса и/или комисиона за едно и също действие. Депутатите са записали и въжможността кредитополучателя да избере дали да отговаря за кредита с цялото си имущество, или само до размера на обезпечението, като при този вариант кредитът ще бъде по-скъп.

Според депутата от БСП Румен Гечев едностранна промяна на лихвите по кредити няма да има. В обхвата на закона вече попаднат и заемите под 400 лв. заради зачестилата практика на отпускане на т. нар. бързи кредити при неизгодни и неясни за потребителите условия.

Фирмите, които отпускат бързи кредити, ще бъдат регулирани с лицензионен режим, с изискване за прозрачност и произход на капитала с цел дейността им да е прозрачна.

Народният представител от ГЕРБ Емил Радев показа някои от слабостите в закона. "Най-притеснителното е, че с параграф 7 от него банките се задължават в едномесечен срок от обявяване на кредита за предсрочно изискуем да пристъпят към принудително изпълнение към имуществото на длъжниците. С едностранно производство банките се снабдяват с изпълнителен лист на основание извлечение от сметки, образуват изпълнително дело и възраженията на длъжника не спират изпълнителното дело", заяви юристът Радев пред журналисти в парламента. 

Той допълни, че с въвеждането на тази норма вместо банките да могат да преговарят с длъжника за отсрочване и разсрочване, за нов план за погасяване, ги задължаваме директно да започнат изпълнителни производства," смята Радев. Според него така стотици и хиляди български граждани ще загубят жилищата си. "Не можем с такава норма, вместо да облекчаваме положението на длъжниците, да го усложняваме по възможно най-бързия начин те да губят жилищата си”, посочи Радев.

Според него дори и кредиторът да продаде жилището на некоректен длъжник, длъжникът пак ще е такъв доживот. "Шест месеца слушахме как с този законопроект ще решим проблема с хората, които си губят жилищата, а такъв регламент в този законопроект няма", категоричен е Емил Радев. Той поясни, че новите текстове от закона се отнасят за новите договори за ипотечни кредити. За кредитите, които са в завареното положение ще важат старите разпоредби, допълни Емил Радев.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави