Нов подход за управление на Натура 2000 е заложен в основата на Проектозакона за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, съобщават от Министерство на околната среда и водите (МОСВ). Целта е да се разработят мерки за подобряване и поддържане на меестообитанията на видовете, предмет на опазване в защитените зони. Министърът на екологията Нено Димов обяви, че с промените в закона се въвежда задължителното разработване на териториални планове за управление на защитените зони.
„Досега плановете за управление не бяха задължителни. Философията на териториалните планове е да се дава приоритет на активните мерки пред забраните и ограниченията. Така отговаряме на една от критиките на Европейската комисия, че само чрез забрани не може да бъде постигнато добро състояние на различните местообитания и видове“, допълни министърът.
Предвижда се териториалните планове за управление да се утвърждават от директорите на Регионалните инспекции по околната среда и водите, след одобряването им от Комитетите на заинтересованите страни, в рамката която ще се създаде на национално ниво. Забрани ще бъдат налагани, когато вече всички други мерки биват изчерпани, казват още от МОСВ.
С промените в Закона за биологичното разнообразие се увеличава и ролята на местните общности. Те ще имат съществен глас при вземането на решение за Натура 2000 в съответните райони. Така ще се гарантира баланс между опазването на природата и икономическия интерес на региона.
Решенията относно Натура 2000, вземани от държавата, пък ще става на базата на първични данни и анализи, които могат да бъдат проверявани за своята достоверност. Частните организации, които събират средства за подобна дейност, пък ще бъдат длъжни да осигурят публичен достъп до нея.
Новият подход, залегнал в промените на Закона за биоразнообразието, предвижда да се изградят нови структури за управление на мрежата на национално и регионално ниво, като Национален орган за управление на мрежата; Национален консултативен съвет към министъра на околната среда и водите; Органи за управление на мрежата Натура 2000 на регионално ниво; Комитети на заинтересованите страни към Органите за управление на мрежата Натура 2000 на регионално ниво.
Националният съвет за биологично разнообразие се запазва, като ще изпълнява предвидените в закона функции./agrozona.bg