Търсене на
контакти на фирми
 

По 20 служители на ден сядат на детектор на лъжата

По 20 служители на ден сядат на детектор на лъжата

Средно по 20 служители всеки ден сядат на детектора на лъжата в различни специализирани фирми у нас по нареждане на шефовете си, пише „Монитор”, като цитира данни от фирми за полиграфически изследвания. Работодателите използват детектора на лъжата най-често, за да проверят дали подчинените им са лоялни. През последните години частните полиграфически фирми отчитат все по-голям интерес.„Средногодишно имаме по 700 случая. Клиенти са ни фирми от всички сфери – търговия, производство, логистика”. обясни сътрудникът в частна фирма за полиграфически изследвания Людмил Стоянов. 

Служители на банки и мобилни оператори също са сред честите клиенти на фирмите с детектор на лъжата. Причината е, че това са хора, които работят с лични данни на клиентите, с които могат да злоупотребят. Основното притеснение на големите компании пък е дали подчиненият им може да разпространи фирмена тайна на конкуренцията, в случай че напусне. На полиграфа се подлагат всички кадри, независимо дали са мениджъри или обикновени служители.

„Много рядко служителите отказват да се подложат на теста”, твърди още Стоянов. Според специалиста по подбор на персонал Елица Панева подлагането на полиграфа с цел проверка на лоялността е грешка. 

„Това е процедура, която стресира служителите. А ако се прави с цел подбор на персонал, то може да доведе до едно не добро начало на взаимоотношения между работодателя и бъдещия служител”, обясни Панева. Повечето фирми обаче настояват за детектор на лъжата не за служители, които искат да назначат, а за такива, които искат да повишат.  

Освен за лоялност фирмите тестват служителите си и за злоупотреба с алкохол и наркотици. Практиката на специалистите показва, че все по-често младите служители злоупотребяват с амфетамини, а това може да повлияе на работата им. „Работодателите проверяват и за евентуална финансова зависимост към лихвари примерно. Защото, ако един служител е потънал в дългове, той може да реши от открадне от фирмата”, заяви експертът по полиграфически изследвания Людмил Стоянов. Все по-често работодателите използват полиграфа за разкриване и на кражби във фирмата. В бюрата по труда: 11 000 свободни работни места. Близо 11 000 свободни работни места са били заявени в бюрата по труда през януари.

„Това е най-големият брой заявени работни места от 2008 г. насам”, твърдят от Агенцията по заетостта (АЗ). Повече от половината от обявите са заявени от частния сектор, като спрямо декември 2013 г. броят им се е увеличил с над 5000. Най-много кадри са се търсили в преработващата промишленост, търговията, селското и горското стопанство. 

Свободните места в държавното управление са били 612. Работа през януари са започнали 16 692 души, което се с 6126 повече спрямо предходния месец. В същото време без препитание са били 401 233 българи, а нивото на безработица в първия месец на годината е достигнало 12,2%, което е покачване с 0,4 на сто спрямо декември.

„Голяма част от работодателите освобождават персонал в края на всяка календарна година, приключват и договори от субсидираната заетост на голям брой лица”, обясниха от АЗ. 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави