Търсене на
контакти на фирми
 

По-убедително завръщане на инфлацията

По-убедително завръщане на инфлацията

През октомври инфлацията се завърна по-убедително, след като половин година потребителските цените спадаха, а през септември се покачиха едва с 0.1%. За поскъпването през миналия месец са допринесли най-много цените на облеклото и обувките. Цените на храните също са се увеличили с почти цял процент. През септември ръстът на стойностите им, и особено на сезонните зеленчуци, прекрати серията от шест последователни месеца на дефлация в България. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за индекса на потребителските цени през октомври.
На годишна база обаче националната статистика продължава да отчита дефлация, макар и намаляваща. Цените през октомври спрямо същия месец на 2012 г. са спаднали с 1.4%. През септември понижението на цените на годишна база достигна рекордни нива от 1.6%, каквито не са били отчитани от 1999 г. насам.

По принцип дефлацията е негативно явление в икономиката. Тя означава свито потребление, в резултат на което компаниите са принудени да свалят цените и това изяжда печалбите. Дефлацията влияе отрицателно и на приходите от косвени данъци в държавния бюджет. Ниската инфлация пък е здравословна за икономиката. Същевременно потребителските цени в Европа също се увеличиха едва с 0.7% през октомври, което накара Европейската централна банка да понижи основната си лихва (виж. стр. 19).

Началото на зимния сезон

В началото на по-студените месеци през октомври цените на дрехите и обувките стандартно се покачват с 4-5% на месечна база, като и тази година не прави изключение. Ръстът спрямо септември е с 4.9%. Както и предходния месец, най-рязко са скочили цените на зеленчуците - с малко над 7%, а веднага след това в класацията по стокови групи се нареждат обувките с ръст от почти 6%.
Плодовете пък са поевтинели с над 3%. Това е и вторият най-сериозен спад след този в цените на пътническия въздушен транспорт - с 5.5%. Стандартно първите месеци на лятото носят дефлация (виж. графиката) основно заради поевтиняването на храните и най-вече на зеленчуците, но досега това рядко е довеждало и годишен спад на цените.

Годишни тенденции

На годишна база най-много поевтиняват зеленчуците (с над 5%), електроенергията и топлоенергията - съответно с 11.1% и 9.6%. Последното се дължи на изкуствено понижените цени на тока и парното в началото на годината. Продължителни са тенденциите на спад на цените при захар, сладка, мед и шоколад, като те спадат непрекъснато от май миналата година с по 1-2%. Цените на мебелите и малките електрически уреди също спадат. В продължение на последните 12 месеца лекарствата също поевтиняват с по 3-4%. Подобна е тенденцията и при автомобилите и техниката.

Животът на най-бедните 20% от домакинствата в България обаче не е бил по-евтин, показва индексът на цените за малката потребителска кошница, изчисляван от НСИ. През октомври той е поскъпнал с малко повече от общата инфлация - 0.6%. Това се дължи основно на храните - с процент нагоре, както и на стоковата група "облекло и обувки" - с почти 3% повече на месечна база.

източник: capital.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави