Търсене на
контакти на фирми
 

Концентрацията на собственост поставя под съмнение независимостта на медиите в България

Концентрацията на собственост поставя под съмнение независимостта на медиите в България

Собствеността на медиите в България е все по-концентрирана в ръцете на едни и същи лица, което компрометира редакционната независимост. Това отчете Европейската комисия в първия си доклад за борбата срещу корупцията в Европейския съюз, и по-конкретно в главата за България.

Според Еврокомисията свободата на българските медии е защитена от закона и има голямо разнообразие на медии. Тяхната собственост обаче е все по-концентрирана в ръцете на едни и същи лица и това пречи на редакционната независимост. Брюксел припомня, че еврокомисарят по цифровите технологии Нели Крус и посланици на държавите членки в София са изразявали безпокойство за прозрачността и концентрацията на собственост на медиите.

"Собствеността и финансирането на медиите не са достатъчно прозрачни и платеното отразяване на събитията невинаги се посочва като такова. По отношение на приходите от реклама печатните медии, особено местните издания, зависят от публичния сектор", продължава текстът. В доклада си Еврокомисията се позовава и на редица доклади на международни неправителствени организации.

Комисията посочва, че в отговор на безпокойството за медийната концентрация парламентът обмисля нови законови разпоредби за прозрачността на собствеността на медиите. "През 2013 г. правителството обеща да рационализира процедурите за възлагане на договори за реклама, финансирани със средства на ЕС", продължава текстът.

Според Брюксел статистиките навеждат на мисълта, че тези договорите за финансиране с евросредства може да са били възлагани в ущърб на медийната независимост.

"Забелязано е нарастване на самоцензурирането в медиите, дължащо се на корпоративен и политически натиск. В Световния индекс на свободата на пресата (World Press Freedom Index) България е на последно място измежду членовете на ЕС", отбелязва още Еврокомисията.

Намесата в медиите се споменава и на още едно място в доклада – в частта "Независимост и ефективност на институциите за противодействие на корупцията". В нея комисията споменава повтарящите се спорове за извършени подслушвания, които са разкрили недостатъци в системата за издаване на разрешения и осъществяване на наблюдение, водещи до сериозни изводи за капацитета на България да се справи с корупцията.

"Изтеклите стенограми от подслушани разговори указват наличието на политическа намеса в работата на прокуратурата и медиите и покровителстване на предприятия от провеждането на разследвания", коментира европейската институция.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави