На 27 юни 2025 г. Народното събрание прие окончателно на второ четене измененията в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с които се въвежда задължителна информационна среща за процедура по медиация при определени граждански и търговски дела, включително при семейноправни спорове. Това е дългоочаквана и стратегически важна победа за Националната мрежа за децата (НМД), която вече години наред последователно се застъпва за реформа в тази посока.
Какво означават промените?
След приетите промени, страните по 11 групи дела – сред които спорове за упражняване на родителски права, местоживеене на дете, лични отношения с дете (вкл. определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото), издръжка, делба на имущество и развод – ще бъдат задължавани от съда да се явят лично на информационна среща за медиация в подходящ срок преди първото открито заседание.
По време на информационната среща медиаторът от съдебния център ще „информира страните по спора за същността и принципите на медиацията, за реда, по който тя се провежда, за ролята на медиатора и за последиците от нея“ (чл. 13, ал. 1 от ГПК).
Предвидени са и редица изключения, при които страните ще бъдат освобождавани от задължителното участие в информационна среща – вкл. когато по делото са представени доказателства за извършено насилие или за съществуването на риск за живота или здравето на детето, или за неговия интерес.
Каква е целта на задължителната информационна среща?
Целта не е да се наложи задължителна медиация (нещо, което през м. юли 2024 г. Конституционният съд обяви за противоконституционно), а да се гарантира, че страните по делото са реално информирани за възможностите и ползите от медиацията; за разноските, времето, силите – които медиацията може да им спести на практика.
След подобно запознаване с процедурата те ще могат доброволно да решат дали да участват в същинска процедура по медиация, или да продължат решаването на спора в съдебна зала.
При гласуването на законопроекта в Народното събрание министърът на правосъдието подчерта пред депутатите, че това е една от мерките за справяне с бавното правосъдие и натовареността на съдилищата, като гражданите ще получат шанс да решават споровете си бързо, икономично и по взаимноприемлив начин.
Какви стимули се предвиждат?
За да се насърчи постигнето на спогодби чрез медиация са предвидени следните стимули:
-
При споразумение в рамките на делото – 50% възстановяване на държавната такса;
-
При одобрена от съда медиационна спогодба – 70% възстановяване;
-
При спогодба след информационна среща и медиация в съдебен център – 85% от таксата се връща на ищеца.
С препис от гласувания законопроект можете да се запознаете ТУК.
Какво казва НМД?
Национална мрежа за децата внесе положително становище по законопроекта преди второто четене, като категорично подкрепи предложените промени. В становището си НМД подчерта, че това е частично реципиране на италианския модел, който от години служи като вдъхновение за нашите системни застъпнически усилия.
В няколко поредни издания на мониторинговия доклад „Бележник“, НМД многократно е препоръчвала въвеждането на задължителни информационни срещи или задължителна медиация по семейни спорове, с фокус върху интереса на детето и предотвратяване на ескалацията на семейния конфликт.
Какво следва?
Тази промяна е крачка напред към едно по-диалогично и ориентирано към детето решаване на семейните спорове. Дължим я на години усилия от страна на медиаторската общност, правозащитните организации и активната гражданска позиция на много родители. НМД остава активен партньор в процеса на изработване на подзаконовите нормативни актове и на процедурните стандарти за прилагане на новата уредба./ngobg.info