Търсене на
контакти на фирми
 

"Линднер" влага 400 млн. лв. в първия частен научен парк - град в града край София

Германската група "Линднер" разгръща мащабен проект край Лозен - първия частен научно-технологичен парк в България. Той ще е ядрото на впечатляваща инвестиция от 400 милиона лева за създаването на цял нов комплекс, своеобразен "град в града", с модерни жилища, обществени пространства, образователни и спортни бази, и разбира се - високотехнологични зони.

Напредъкът по проекта и фокусът върху иновациите ще бъдат представени на специално събитие на 26 юни 2025 г. (четвъртък) от 9:00 часа, директно в "Лозен Тех Парк". Тогава ще бъдат наградени и победителите в конкурса "Зелени технологии" (2024/2025 г.), осъществен в сътрудничество с УНСС, Техническия университет-София и УАСГ. Същевременно ще бъде обявен и стартът на нов национален конкурс за иновативни идеи за устойчиво развитие. Гостите ще научат и повече за предстоящото откриване на първия етап от технологичния парк.

Очаква се събитието да събере ключови фигури от държавното управление, местната власт и бизнеса. Сред поканените са вицепремиерът и министър на иновациите Томислав Дончев, столичният кмет Васил Терзиев, енергийният министър Жечо Станков, ръководителят на Представителството на Европейската комисия у нас Йорданка Чобанова. Ще присъстват и заместник-министри, заместник-кметове на София, кметовете на район Панчарево, село Герман и село Лозен, както и ректори на водещи университети. От страна на инвеститора ще бъдат изпълнителният директор на немската група "Линднер" - Хелмут Ланг, и доц. д-р Георги Ранчев, който ръководи "Линднер Имобилиен Мениджмънт" и "Лозен Тех Парк".

Президентът Росен Плевнелиев (2012-2017 г.), като председател на Консултативния борд на "Лозен Тех Парк", също ще бъде сред официалните лица.

"Лозен Тех Парк" е замислен като притегателен център за български и международни технологични компании, научноизследователски звена, стартиращи фирми и университети. Групата "Линднер" е добре позната в България с реализацията на знакови проекти като първия бизнес парк в страната и жилищния комплекс от затворен тип "Резиденшъл Парк София". В момента компанията развива и новия жилищен комплекс "Резиденшъл Парк Лозен", успоредно с технологичния парк.

Освен в технологии, "Линднер" инвестира и 15 милиона лева в модерна образователна инфраструктура. Този проект вече е сертифициран като инвестиция Клас А и се очаква да получи подкрепа за изграждането на прилежаща инфраструктура, която ще бъде предоставена от Министерството на иновациите на Столична община. Образователният център в "Лозен Парк" ще предлага обучение по култура, изкуства, езици и спорт, разположен сред природата и в непосредствена близост до планината. Той трябва да отвори врати през септември 2025 г. с амбицията да осигури по-добра и сигурна среда за развитието на децата.

Повече детайли за инвестиционната програма ще разкрие Хелмут Ланг, главен изпълнителен директор на "Линднер Груп" АГ. Само първият етап на "Лозен Тех Парк", включващ две сгради, е на стойност около 25 милиона лева. До края на годината "Линднер" предвижда да стартира и третата фаза на жилищния комплекс "Лозен Парк", както и още две сгради в технологичния парк, с обща инвестиция над 100 милиона лева.

Така общата сума, която "Линднер" ще вложи в цялостния проект "Лозен Парк", ще достигне внушителните 400 милиона лева, а общите инвестиции на компанията в България ще надхвърлят 700 милиона лева, затвърждавайки я като един от най-големите немски инвеститори у нас.

Според президента Плевнелиев, "Лозен Парк" има всички шансове да се превърне в модерен "град на късите пътища" - с бърз достъп до София, но същевременно потопен в природата, с чист въздух и прекрасни гледки към планината. Той вижда бъдещия комплекс като притегателен център за високотехнологични малки и средни предприятия, за работещи хора и техните семейства, които търсят качествена инфраструктура и бизнес среда. Комбинацията от технологичен парк, образователни услуги и жилищна част ще създаде уникална възможност за хармонично съчетаване на дом, работа и обществен живот на едно място./dir.bg

 

 

 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави