Търсене на
контакти на фирми
 

България подписа две споразумения със Световната банка

 България подписа две споразумения със Световната банка

"Връщането на стабилността и устойчивостта на публичните финанси и борбата със сивата икономика са сред основните задачи пред правителството", обяви министър-председателят Росен Желязков пред вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани. Двамата се срещнаха, след като в МС бяха подписани две споразумения с Международната банка за възстановяване и развитие.

Пред Басани българският премиер определи стабилността на публичните финанси като ключов елемент по пътя на страната ни към членство в еврозоната. Той бе категоричен, че основната цел е България да има предвидима икономическа среда, която е предпоставка за повишаването на икономическия растеж.

Българският министър-председател, цитиран от ресслужбата на кабинета, заяви още, че страната ни е покрила всички критерии за членство в еврозоната и очаква изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка.

"В тази динамична среда ние високо ценим диалога и сътрудничеството между Световната банка и България, свързани с одобрената Рамка за партньорство на страната за периода 2025 - 2029 финансови години. Приветстваме интереса на Банката да остане ангажирана с усилията ѝ за развитие на нашето сътрудничество", отбеляза още по време на срещата Росен Желязков.

Премиерът изтъкна, че правителството разглежда Рамката за партньорство като солидна основа за продуктивно сътрудничество между Групата на Световната банка и България през следващите години.

В рамките на срещата беше оценена ролята на София като домакин на Центъра за споделени услуги на Световната банка, който има важна роля за ефективното администриране на операциите на банката в различни страни и има положително въздействие върху икономическата среда в България.

По-рано днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) Бойко Таков подписаха две споразумения с Международната банка за възстановяване и развитие, част от групата на Световната банка, в подкрепа на образованието и на бизнеса в Северна България.

Церемонията се състоя в Гранитна зала в Министерския съвет и на нея присъства вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.

С първото подписано споразумение за аналитично-консултантски услуги срещу заплащане "Устойчиво развитие на микро, малки и средни предприятия в България" се цели да се подобрят управленските умения и конкурентоспособността на близо 300 микро, малки и средни предприятия в Северна България. Инициативата е пилотна и тя ще се насочи върху провеждането на оценки на нуждите на микро, малките и средноголемите предприемачи. На базата на изводите ще се определят съществуващите управленски решения и ще се разпознаят предизвикателствата и възможностите за техния растеж.

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев посочи, че изводите от проекта ще дадат отговор на въпроса какви политики да се предприемат оттук насетне спрямо микро, малките и средните предприятия на фона на усилията българската икономика да превъзмогне капана на средните доходи, в който страната се намира в момента. Сред мерките, които могат да се предприемат след проекта, е откриването на консултативни центрове на територията на България.

По второто споразумение "Укрепване на изготвянето и използването на данни за по-добри резултати от обучението в България" се предвижда оценяване на съществуващите източници на данни в образователната система и отправяне на препоръки за по-ефективен подход за събиране, използване, защита и споделяне на информацията.

Дейностите ще се съсредоточат върху интегрирането на усъвършенствани системи за данни в наличните образователни бази данни, както и върху предоставяне на техническа подкрепа и изграждане на капацитет сред образователния персонал./ dir.bg

 

 

 

 

 

 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави