Разберете какви са впечатленията на участниците в деветото издание на Регионалния грант. Днес ви срещаме с Диляна Георгиева, координатор и комуникационен експерт в сдружение „Център за творческо обучение“, София. С подкрепата на Vivacom Регионален грант 2024 те осъществиха проекта „ИИ за екологична устойчивост”.
Сдружение „Център за творческо обучение“ работи заедно с училища и общини за доближаване на съвременните дигитални технологии и изкуствения интелект (ИИ) до нуждите на образованието и екологията. Конкретният проект е събрал близо 100 ученици от Бургас, които са разработили иновативни екопроекти с помощта на изкуствен интелект в рамките на двудневния образователен лагер „ИИ за екологична устойчивост“. Учебната програма е използвала ресурси на Intel. Основната цел на инициативата е била да насърчи ученици на възраст между 13 и 18 години да изследват как иновациите могат да подпомогнат опазването на околната среда.
Какво чухте от хората, с които работихте?
От младежите, с които работихме, чухме много любопитни идеи за решения на екологични проблеми, които засягат техните общности. От учителите, които влязоха в ролята на ментори, получихме разбиране и интерес към подхода, който приложихме, за проектно базирано обучение, учене през проблем и търсене на решения. От партньорите ни в проекта – екипите на Vivacom Регионален грант, Български център за нестопанско право (БЦНП), община Бургас и Интел – усетихме много силна подкрепа. Дадоха ни добри насоки в критични моменти.
Научихте ли нещо ново от изпълнението на вашия проект и/или от участието си в акселераторската програма на Vivacom Регионален грант?
Ние следим от доста години Vivacom Регионален грант и подкрепените от него проекти. Ценното за нас в акселераторската програма бяха живите срещи, обсъжданията с другите участници, възможността за доработване на проектите. Сесиите бяха интензивни и съдържателни, получавахме обратна връзка веднага. С финалистите в програмата обменихме идеи и започнахме да планираме бъдещи партньорства и споделяне на ресурси. Този формат на акселератора със срещите на живо, комуникационната лаборатория и пряката обратна връзка е полезен и практичен. Бих насърчила организаторите да го използват и в следващите издания на програмата.
Как според вас може да се мотивират повече хора да се ангажират с каузите за образование/опазване на околната среда, включително като доброволци?
Сами по себе си образованието и екологията са достатъчно значими за живота ни. И сме щастливи, че успяхме за ги съчетаем в нашия образователен лагер. За да мотивираме хората, смятам, че трябва да подхождаме именно така – прагматично, с конкретни инициативи, които да са част от тяхното ежедневие. Ако подходим абстрактно, ако се изправим пред едни младежи и им кажем „Много е важно да пазим природата!“, това няма да ги ангажира. Мотивацията им ще дойде от възможността да се включат в решаването на конкретни проблеми, които виждат и за които мислят, защото са част от техния град и от тяхната общност. В нашия проект от голяма помощ в това отношение бяха разкошните програми на партньорите ни от Интел за иновации и умения за работа с изкуствен интелект, които дават възможност да се изследват съвсем конкретни проблеми. Децата използваха тези програми и сред проектите, по които работиха, имаше автоматична система за напояване и умно поливане, пречистване на морската вода със соларен дестилатор, управление на отпадъците, справяне с обезлесяването.
Какво бихте казали на хората, които не вярват, че с малки проекти нещо може да се промени в сферата на образованието/опазването на околната среда?
Категориите малък и голям са относителни. Нашият проект е малък за страната и като общ брой ученици, които участват, но е доста голям за община Бургас и за партньорите ни там, за училищата, с които работим. Всяка голяма промяна се случва вследствие на голям брой малки промени, стига те да са в една и съща посока и да следват една философия. Нашата организация до голяма степен прави това – множеството проекти в портфолиото ни са обединени от общата философия за по-модерно, по-дигитално, по-проектно базирано обучение.
Какво бихте посъветвали участниците в следващото издание на програма Vivacom Регионален грант?
Да са смели в мечтите и целите си. Когато създават проектите си, да не мислят, че трябва да се впишат в определен формат. Да се фокусират върху хубавите си идеи, върху целите си и промяната, която искат да постигнат. Всяка организация върви по свой път, има визия за това къде иска да стигне в бъдеще, затова да се стараят проектът им да пасва на тази визия и да ги тласка в тази посока. Сигурна съм, че когато проектите са смислени и качествени, те ще бъдат подкрепени от Vivacom и ще получат нужното съдействие. Бих ги посъветвала в процеса на кандидатстване и след това в процеса на изпълнение, когато имат нужда от съдействие или подкрепа, да се обръщат към екипа на Vivacom Регионален грант, за да са сигурни, че вървят в правилната посока.
Кое смятате, че е най-силното качество на вашата организация?
Ние умеем да свързваме хората с хората и хората с технологиите. До голяма степен нашата роля е на посредник, защото образованието и технологиите са отделни, самостоятелни системи, като стремежът е едната да навлиза все повече в другата. Ние сме силни в това да подготвим учителите и учениците, да сме сигурни, че те имат уменията не само да се ориентират в света на технологиите, но и умело да ги използват така, че да ги тласкат напред и да им помагат в решаването на проблемите.
Има ли конкретно нещо, за което мечтаете в организацията си и искате да осъществите сами или в партньорство с други организации?
Сферата, в която работим, е постоянно развиваща се. Затова и нашата голяма цел е винаги да бъдем в час с образованието и с нуждите на учителите и учениците. Да можем винаги да им предоставяме най-подходящите обучения, решения, знания, да внасяме експертиза там, където липсва и е необходима. Да търсим заедно общите решения на проблеми, които често са съвсем нови. Изкуственият интелект е пример за ефективна помощ при намиране на решения и той е вече част от ежедневието ни./ngobg.info