Разберете какви са впечатленията на участниците в деветото издание на Регионалния грант. Един от тях е фондация „Арт бюро“ с проекта „Изиграй ми приказка“.
Албена Тагарева ръководи фондация „Арт бюро“, която вече няколко години създава разнообразни връзки между артисти и публика, изгражда и поддържа разбиране и интерес към различни форми на изпълнителските изкуства в цялата страна. С нея разговаряме за проекта им „Изиграй ми приказка“, подкрепен от Vivacom Регионален грант 2024 г. Пред деца с увреден слух, които никога не са виждали театрално представление, артисти представят драматизации на художествени произведения на жестомимичен език. Проектът е доказателство за значението и възможностите на театъра в образованието и интегрирането на деца със специални нужди. Повече за проекта можете да научите тук.
Какво чухте от хората, с които работихте?
От участниците в проекта като режисьора, актьорите и студентите разбрахме, че им е било интересно и полезно, че са имали нужда от много повече време да работят заедно, за да могат да се нагодят едни към други – те не се познаваха предварително. Чухме много положителни неща от студентите артисти, които страшно се запалиха и казаха, че това за тях е било едно непознато поле, в което могат да се реализират в бъдеще. Ние се зарадвахме, че сме успели да помогнем на едни млади хора да открият свое поле за изява. Студентите споделиха с нас, че в началото много са се притеснявали от това дали ще успеят да усвоят жестовия език. И след това им е станало ясно, че той е много близък до естествените жестове, които използват.
Научихте ли нещо ново от работата си с партньорите по проекта?
Понеже досега не сме работили толкова тясно с училища, научихме, че трябва да си дадем повече време, когато работим с такива големи от наша гледна точка институции. Да им дадем повече време да ни опознаят, да научат, че не сме страшни, да извървим заедно този процес, да станем истински партньори.
Сроковете на работа, които в началото ни се струваха достатъчно дълги, направо луксозни, се оказаха всъщност изключително кратки, защото в учебната програма има официални празници, училищни ваканции, съботи и недели. Ние трябваше да се съобразяваме с тях, което допълнително скъси времето ни за работа. В крайна сметка си научихме уроците и следващия път ще е по-лесно.
Как според вас може да се мотивират повече хора да се ангажират с каузите за образование/опазване на околната среда, включително като доброволци?
Според мен като видят резултатите и промяната у децата. Голяма част от децата се срещнаха с актьори и театрално представление за първи път в своя живот. Те не бяха ходили на театър, даже не знаеха какво е това и гледаха с едни ей такива отворени очи и усти. Някои от тях запомниха приказките само от едно гледане. Актьорите им дадоха своите костюми, те влязоха в ролята на героите и разказаха приказката дума по дума. Учителите казаха, че тези деца са буйни, че не внимават в час, не четат, трудно им е да запомнят. Те обаче бяха запомнили дума по дума репликите на персонажите и сюжетите на приказките. Мисля, че по-голяма мотивация от това няма.
Какво бихте казали на хората, които не вярват, че с малки проекти нещо може да се промени в сферата на образованието/опазването на околната среда?
Бих казала, че само чрез малки проекти може да се види дали едно начинание може да стане голямо. Ние например разбрахме, че нашият малък проект всъщност може да стане нещо много по-голямо и да обхване много повече хора. Благодарение на тази пилотна за нас инициатива видяхме къде са ни слабите страни, какво можем да подобрим, какви биха били следващите крачки към осъществяването на един по-мащабен проект.
Какво бихте посъветвали участниците в следващото издание на програма Vivacom Регионален грант?
Да са смели, да си представят какво и как искат да постигнат и да си предложат идеите. Това е начинът. Ние вярвахме в нашата идея, не знаехме дали точно Vivacom Регионален грант е нашият подходящ партньор, за да я реализираме, но опитахме. И бяхме възнаградени с едно страхотно партньорство.
Кое смятате, че е най-силното качество на вашата организация?
Според мен най-силното ни качество е, че успяваме да свързваме различни хора, да ги обединяваме да работят за една идея, така че да разберат, че са си взаимно полезни. През годините сме работили с организации, които са много различни една от друга.
Има ли конкретно нещо, за което мечтаете в организацията си и искате да осъществите сами или в партньорство с други организации?
Много ми се иска все повече и повече организации в сферата на образованието да преоткрият театъра като помощно средство за подкрепа на своите дейности, цели и мечти. Когато отидохме в училището, в началото учителите бяха леко резервирани към това, което искаме да правим. Когато обаче видяха реакциите на децата, отношението им се промени. Мисля си, че в бъдеще ще бъдат доста по-отворени към такива нови предизвикателства.
Според мен един от основните ангажименти на държавните театри е да работят с подобен тип проекти – насочени към социалните неравенства и осъществявани заедно с образователните институции по места.