Търсене на
контакти на фирми
 

Откриха конкурса "Най-добър младежки стартъп в България - 2025"

 Откриха конкурса

Четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България", организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ), беше открито официално на 22 януари в Дома на Европа в София. Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа, и има за цел да подпомогне реализацията на бизнес идеите на младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Желанието на организаторите е да насърчат младежите да стартират собствен бизнес и да мислят за иновации, които да допринесат за социалното, икономическо и екологично развитие на България. Същевременно, ФнФ осигурява на младежите възможности за дългово и дялово финансиране чрез новите финансови инструменти.

Мисията на конкурса "Най-добър младежки стартъп в България" е да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи, тази година се присъединяват и нови партньори, сред които Европейската комисия и Столична община.

Откриващото събитие събра многобройните партньори на инициативата и представители на институции, които подкрепят проекта - зам.-министърът на иновациите и растежа - проф. Георги Ангелов; ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България - д-р Йорданка Чобанова; зам.-ректор кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса в Софийски университет - проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова; зам.-кмет в направление "Дигитализация, иновации и икономическо развитие" на Столична община - Иван Гойчев и директорът на Founder Institute Eastern Europe - Ивайло Иванов. Присъстваха и представителите на Надзорния съвет на ФнФ - Николай Генчев и Александър Петков и на Управителения съвет на ФнФ в лицето на Виктория Христова, Бисер Петков и Павел Лисев. Сред гостите бяха и победителите от миналогодишното издание, на първо място - Костадин Михайлов (BuddyGuard) и на второ място - Петър Стоянов (Truckspedia), както и представители на всички партньори и регистрирани в конкурса стартъпи.

"Сред партньорите на конкурса на няколко пъти чух, че следващата година той трябва да се развие в посока на "Най-добър европейски младежки стартъп" и това не е шега. Всяка година надграждаме, удвояваме и утрояваме броя на участниците и качеството на кандидатурите. Конкурсът има потенциал да стане международен, защото предизвиква огромен интерес и има реална полза за младите предприемачи с менторската си програма" коментира Николай Генчев, председател на надзорния съвет на ФнФ.

"В България се случва нещо и то е много хубаво", каза директорът на Founder Institute Eastern Europe - Ивайло Иванов. "Има една поговорка "Трябва цяло село, за да се отгледа едно дете". Това е много хубава метафора за това, че е важен не само проектът, но и средата, в която ще расте и ще се развива. Българската стартъп екосистема е много добра, дори в сравнителен план и с други държави сме лидер", коментира Ивайло Иванов.

"Това не е само състезание, това е една инициатива, която помага на младите хора да повярват в себе си. Работата с менторите на "Най-добър стартъп в България" ти дават начален тласък да преодолееш всичките "не"-та, които ще чуеш по пътя на реализация на идеята си." разказа Петър Стоянов Truckspedia, миналогодишен лауреат на конкурса.

Конкурсът се провежда в периода от 17 декември 2024 до 23 април 2025 г., когато на официална церемония в аулата на СУ ще станат известни победителите. Регистрацията за участници е отворена до 16-ти март.

Допълнителна информация за конкурса

Конкурсът "Най-добър младежки стартъп в България 2025"се провежда на няколко етапа. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 г. и 16 март 2025 г. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество, могат да се регистрират по опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група. През първия етап ще бъдат проведени множество обучителни уебинари, менторски сесии, срещи и предприемачески игри. Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка и представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури. На 23.04.2025 г. на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновации, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения. Важна цел на конкурса е не само да стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.

Основни партньори на националния конкурс са Стопанският факултет към СУ, Европейската комисия и Founder Institute Eastern Europe. Проектът получава ценна подкрепа от Обединена българска банка, Българска фондова борса, София Тех Парк и Фондация "Клийнтех България". Сред научните и академичните партньори са БАН, Асоциация на младите учени, , Технически университет - София, Нов български университет, СофтУни и Институт GATE. Инвеститорите, които също участват активно, включват Иновейшън Кепитъл, Витоша Венчър Партнърс, Морнингсайд Хил, Ню Вижън 3, Силвърлайн Кепитъл, Сис Кредит, Bulgarian Angels Club и Sofia Angels Ventures. Девет акселераторски програми, дванадесет институционални партньори и над десет подкрепящи партньори допълват екосистемата от партньори, които правят конкурса едно от най-значимите събития за развитие на младежкото предприемачество в България. В инициативата се включват и редица ментори от България и чужбина с богат професионален опит в стартъп и предприемаческата екосистема.

С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции.

За първа година конкурсът дава възможност за кандидатстване в три категории: Future Unicorns - за иновативни стартъпи, Business Stars - за малки и семейни бизнеси и SDG Dragons - за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус. Участници могат да бъдат на възраст 18-29 г. с вече изграден стартъп или само с бизнес идеи.

Наградният фонд включва възможност за финансиране с дялови инвестиции, специални награди, менторски часове, стажове, участия в национални и международни акселератори и конференции, медийно представяне, парични и поощрителни награди и др. Участниците ще могат да усъвършенстват уменията си и да натрупат опит и контакти благодарение на множество нетъуркинг събития, срещи с инвеститори, бизнес ангели и успешни стартъпи, предприемачески и SDG игри, и други възможности.

Фонд на фондовете и Софийският университет канят всеки млад предприемач в България да се включи в инициативата, за да превърне идеите си в реалност./dir.bg

 

 

 

 

 

 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави