Два проекта за възраждане на бубарството и за производство на шафран ще стартират България и Китай през май 2019 г. Целта им ще бъде от една страна създаване на шафранова индустрия у нас, а от друга страната ще бъдат положени усилия за възраждане на бубарството у нас. Това стана ясно от думите на Васил Гелев, изпълнителен директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
„С директива на президента на КНР Син Дзинпин от 2018 г. бе постановено подпомагане за развитието на селските райони в Китай. По линия на тази директива България е подписала споразумения с Академията по шафран и с Джиджиянския университет за развитие на шафрановата индустрия в България. Китайското правителство е определило огромни средства за закупуване на шафранови луковици и износ в Китай.“, обясни Васил Гелев.
Екип от Аграрния университет в Пловдив, Селскостопанска академия и други учени ще участват в конференция през март 2019 г. в Китай, на която ще бъдат обсъдени последващи действия така, че през май да има набелязани конкретни действия по отношение адаптирането на българските сортове към китайската действителност.
От 100 дка хибриден ориз отглеждани през 2018 г. в България през 2019 г. площите ще станат 4 000 дка. У нас се отглеждат още хибридно просо, сладки картофи и чесън. Подборът на фермерите ще става от китайската страна, а не от българска./agrozona.bg