Търсене на
контакти на фирми
 

ЕС ускорява дигиталната трансформация на земеделието и хранителните технологии

ЕС ускорява дигиталната трансформация на земеделието и хранителните технологии

Европейският съюз ускорява навлизането на дигиталните технологии в земеделието и хранително-вкусовата промишленост с проект за изграждане на иновационни хъбове в цяла Европа. Инициативата SmartAgriHubs има за цел да се изгради обширна паневропейска мрежа от центрове за цифрови иновации.

SmartAgriHubs ще осъществява връзките между местните хъбове и центровете за компетенции в Европа. Вече 140 такива центрове работят в Европа и са свързани с инициативи като Интернет на храните и фермата. Очаква се да се включат над 2 млн. ферми чрез 4 000 експеримента, които ще развият процеса на дигитализация според специфичните нужди на фермерите.

SmartAgriHubs ще събере на едно място експертните знания и ангажираността на заинтересовани страни от всички държави-членки. Консорциумът включва нови компании, малки доставчици на услуги и продукти, експерти по технологиите и крайни потребители.

Хъбовете ще служат като развойни центрове за агротехнологии в различни части на Европа. Крайните потребители от секторите на производство, преработка и търговия на храни ще могат да се възползват от информацията и продуктите, които ще се разработват и показват в тях. Фермерите ще имат достъп до интернет платформа, в която да обменят информация и добри практики.

“SmartAgriHubs ще повиши конкурентоспособността и устойчивостта на производството и търговията с храни в Европа. Те носят потенциал да се превърнат в четвъртата индустриална революция, която стратегически ще преориентира екосистемата на европейските агроиновации. Вярваме, че заедно с нашите партньори SmartAgriHub ще отключи потенциала на дигитализацията чрез европейската мрежа за дигитални иновационни хъбове.“, заяви Джордж Биърс, мениджър проекти във Wageningen University и координатор на проекта SmartAgriHubs.

Проектът се финансира частично от ЕС по програма „Хоризонт 2020“ с 20 млн. евро. Продължителността е 4 години, от 2018 г. до 2022 г. Планирано е да се осигури публично-частно финансиране на стойност 30 млн. евро./agrozona.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави