Търсене на
контакти на фирми
 

Фирмите с до 9 работници няма да правят годишен график за отпуските

Фирмите с до 9 работници няма да правят годишен график за отпуските

Задължението микропредприятията да правят график за годишните отпуски на служителите ще бъде премахнато и така ще икономиса на бизнеса над 6 млн. лв. Предложението е залегнало в третия пакет  от мерки за намаляване на административната тежест, съставен под егидата на вицепремиера Даниела Бобева и публикуван в портала на правителството за обществено обсъждане. 

Ако улеснението се приеме ще се намали административната тежест за 343 000 микропредприятия с персонал до 9 заети, които представляват 92% от общия брой на предприятията в реалния сектор, се посочва в мотивите на предложението. Общият ефект е оценен при среден разход от 20 лв. (включващ възлагане на служител да изготви графика, уведомяване на служителите за стартиране на процедура по изготвяне на графика, събиране на предложенията, обобщаване и принтиране на графика, подписване на графика и информиране на служителите за утвърдения график).

До два месеца работна група трябва да даде идеи как гражданите и фирмите да доказват мълчаливото съгласие на администрацията. Според бизнеса, сега мълчаливото съгласие е вписано само в закона за ограничаване на административното регулиране, но не и в специалните закони и това създава затруднение за хората да се възползват от този режим. Според вицепремиера Даниела Бобева обаче, не във всички дейности мълчаливото съгласие е в интерес на гражданите и бизнеса не може да се прилага в  абсолютно всички случаи. 

Разрешението за изработване на устройствен план да се издава в срок от 14 дни, а не за месец както е сега, предлагат областните управители, подкрепени от Министерството на инвестиционното проектиране. Ведомството на Иван Данов предлага също разрешенията за разполагане на преместваеми обекти в общините да се издават по обща наредба, която подчиненото му ведомство ще изготви, вместо да се урежда с 264 отделни общински разпоредби.

За инвестиционните проекти,  за които не се изготвя оценка за въздействието върху околната среда, да не се  изисква и становище на Районната инспекция по околна среда, е друго предложение на областните управители и министерството. Така ще се съкрати срокът на съгласуването им, който сега е поне един месец. 

Предлага се по-лека процедура за промяна на предназначението, например на магазин, ако новата му функция не изисква строително-монтажни работи.

Друга идея е да се уеднакви подходът спрямо обектите в т. нар. режим на търпимост, която ще даде възможност те да се ремонтират, реконструират и преустройват.  Предвижда се при узаконяването на такива обекти да не се плащат глоби, каквито някои общини са въвели, а само такси.

За издигането на ограда, градински елементи, пристройка към еднофамилна нискоетажна къща и за промяна на предназначението на обект в сграда вече няма да се изисква задължително становище от екоминистерството дали строителството подлежи на ОВОС, няма да се плаща такса. Предложението е или да се премахне това изискване за някои категории строежи, или да се прецизира редът, по който това става. 

Според Министерството на инвестиционното проектиране сега съгласуването на идейни инвестиционни проекти по Закона за културното наследство е излишно усложнено. Ведомството смята, че то е излишно и трябва да отпадне за обекти, които не са недвижими културни ценности, както и за строежи, които не попадат в техните граници или охранителни зони. Предлага се да се предвиди поддържането на публичен регистър за недвижимите културни ценности, техните граници и охранителни зони на сайта на Министерството на културата.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави