Проучване на Европейския парламент показа, че дребните рибари осигуряват около 55% от всички работни места на риболовната флотилия в общността, но дава едва 27% от общата стойност на разтоварения улов. Подобна е картината и у нас. Затова в момента средносрочната стратегия на ЕК се насочва изцяло към подпомагане на сдруженията на дребномащабния риболов, обясни генералният секретар на BLSAC д-р Йордан Господинов пред Черноморе.бг.
По неговите думи в края на 2017 г. Консултативният съвет за Черно море вече е дал някои препоръки към GFCM, които могат да бъдат част от бъдещия план, който ще бъде приет в Малта. Сега към тях прибавят и нови предложения. В тях посочват възможностите за участие на дребните рибари в редица дейности.
Например те могат да бъдат добър участник в контрола върху нелегалния улов, да помагат в събирането на изоставени бракониерски мрежи в морето. Изпратили сме писмо до общините да определят места, където да се депонират отпадъците, които събират рибарите в морето. Важно е да се създаде и система от данните за техния улов. Всеки дребен рибар трябва да попълва в края на месецаформуляр с отчет за улова си през този период. Нещо, което отдавна се прави в цяла Европа. Иначе няма начин както другите и дребните рибари да започнат да получават финансови компенсации от ЕК, каза д-р Господинов.