Германският концерн Siemens планира да открие през есента на 2018 г. във Варна инженерингов хъб за проектиране и модернизиране на системи за нуждите на автомобилостроенето. Той ще обслужва автомобилната индустрия, като в него ще се разработват и внедряват системи за производство и автоматизация, става ясно от публикация в корпоративния сайт на компанията.
"Голяма част от водещите германски производители на автомобили като "Фолксваген" и "Мерцедес" използват именно системи, базирани на компоненти и контролери на Siemens", каза Теодор Маринов, който е ръководител на две от направленията в структурата на "Сименс България" - "Дигитализирано производство" и "Процесни индустрии и задвижвания".
Според Маринов инженерите, които предстои да бъдат назначени на работа във варненския хъб, ще се занимават с интегриране и пускане на софтуера, както и със задвижвания за индустриалните роботи в автомобилните заводи.
Кадрите решават всичко
Подборът на кадрите, необходими за работата в новия проектантски център на "Сименс", е приключил в средата на април, след което е започнала подготовката му. "Хъбът ще бъде във Варна, тъй като установихме, че там има инженери с висока техническа подготовка, каза Маринов. Всички хора, които подбрахме за работа по проекта ни в града, до момента са живели и работили там. Без изключения всички те са завършили варненския Технически университет."
Сътрудничеството на "Siemens България" с варненския Технически университет е започнало през януари. Тогава са водени и първите разговори за сътрудничество в областта на подготовката на инженерни кадри по автоматизация и роботика, както и на т.нар. ECAD системи за проектиране на аналогови, цифрови и смесени електрически схеми.
От пресслужбата на учебното заведение съобщиха за "Капитал", че връзките им с българския клон на германското дружество имат вече няколкогодишна история. Siemens AG е една от компаниите, чийто приложен софтуер се използва за програмиране на контролери в лабораторията по "Проектиране на системи за автоматизация" на университета. Лабораторията по мехатроника в университета също е оборудвана с помощта на дружеството. Негови специалисти участват и в проверяващата и изпитната комисия по специалността "Siemens PLC технологии за управление".
Роботите, които сглобяват "Мерцедес"
"Въпреки това всички избрани за работа в хъба във Варна и в момента преминават специализирано допълнително обучение, тъй като в България все още няма учебно заведение, което да подготвя кадри в специфични сфери като разработката на софтуер за управление на роботи и поточни линии за производството на автомобили", каза Теодор Маринов.
Първата част от тренинга се провежда в центъра на "Сименс България". Втората ще бъде организирана в регионалната централа на компанията в Линц, Австрия, където инженерите ще бъдат обучени за програмиране на роботите Kuka, с които се извършва роботизираното сглобяване на купетата за автомобилите "Мерцедес".
Освен инженери за работа в хъба във Варна "Siemens България" е подбрала и хора с опит в логистиката, системите за управление на процеси (т.нар. ERP системи), както и в изнасянето на бизнес услуги. Те също ще преминат курсове за опресняване на езиковата подготовка по английски и немски.
"Проектантският ни център ще бъде разположен в базата на компанията ни във варненския "Бизнес парк", с който работим от години, каза Теодор Маринов. Там от още от откриването му са базирани регионалните ни търговски и сервизни звена. В момента разширяваме офисите си и работим по оборудването им".
И още един хъб в България
Втори хъб на "Сименс" през есента на 2018 г. ще бъде открит и в София като на работа ще бъдат назначени още 12 - 15 специалисти. Там ще се обработват клиентските поръчки на компанията в направленията "Дигитализирано производство" и "Процесни индустрии и задвижвания" за целия регион Централна и Източна Европа. Центърът в София ще обслужва на родните им езици клиенти от 10 държави. Така екипът на Siemens в България, който в момента е около 500 души, ще се увеличи с още около 30 човека.
140 години присъствие в България
През тази година Siemens отбелязва 140 години в България. В момента за българския й офис служителите работят в девет направления - автоматизация, сградни технологии, задвижващи технологии, енергетика, здравеопазване, транспорт, финансови услуги, продукти и услуги за крайния потребител. Служителите са разположени в завода в Правец, който произвежда измервателна апаратура за продукти високо напрежение, и в два центъра в София и Пловдив.
Данни на "Сименс България" показват, че през 2016 г. компанията има приходи от 100 млн. лв. и печалба от 11.2 млн. лв. В здравната дивизия на дружеството Siemens Healthcare у нас работят 28 души. Тя предлага високотехнологично оборудване на болници и медицински центрове и цялостни решения за тяхната работа. През 2016 г. здравният офис е реализирал продажби на стойност 14.5 млн. лв., като печалбата от тях е 1.1 млн. лв./capital.bg