Търсене на
контакти на фирми
 

Токът за фирмите поскъпва

Токът за фирмите поскъпва

Първите преки последствия от поевтиняването на тока за домакинствата и по-големият износ вече са налице. Големи производители като държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2", които продават едновременно и по свободни цени, и по по-ниските тарифи, определени от регулатора, искат да продават енергията си по-скъпо на свободния пазар - т.е. на големите и средните фирми. По този начин от електроцентралите явно се надяват да компенсират по-ниските си приходи от регулирания пазар, където са битовите потребители и малките фирми, с нарастване на постъпленията от бизнес клиентите си – търговци и индустриални предприятия, от които на практика е поискано да намалят маржовете си на печалба. Допълнителен натиск за повишаване на цените на електроенергията за бизнеса оказва и износът - поради спадане на таксата за пренос при експорт за централите става по-изгодно до продават в чужбина.

Миналата сряда ядрената централа е провела преговори с представители на компании за търговия с електроенергия, които вече имат договори с производителя за покупка на електроенергия. Търговци на енергия казват, че подобни разговори е имало и с ТЕЦ "Марица-изток 2". Ефектът от натиска се пренася по веригата. Търговците трябва да поискат по-високи цени от клиентите си - големи и малки стопански потребители, част от които са на свободния пазар отскоро и предоговарянето на действащи договори за доставка на ток ще е неприятна изненада.

Срещи на четири очи

От АЕЦ "Козлодуй" са изпратили писма до търговците, с които формално ги канят на среща за съвместен преглед и анализ на пазарната среда, обясниха източници на "Капитал Daily", запознати с поканата. От 1 януари Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) намали цената за разполагаемост, която покрива фиксираните разходи на централата, от 22.45 лв. на мегаватчас на 22.11 лв. на мегаватчас. Това беше поредното намаление – по-рано през 2013 г. същата цена беше 27 лв. на мегаватчас, при положение че за новия регулаторен период от централата бяха поискали 33.15 лв. на мегаватчас. Регулираната цена на самата атомна електроенергия ДКЕВР запази на 15.30 лв. на мегаватчас. Освен това след протестите от миналата година регулаторът задължи АЕЦ да продава по-голяма част от енергията си за регулирани пазар, за да успокои социалното напрежение. Съответно намаля количеството евтина енергия за индустрията и за износ.

На 15 януари ръководството на централата се е срещнало с част от търговците, които купуват енергия от АЕЦ "Козлодуй". Изпълнителният директор на централата Иван Генов отказа да коментира пред "Капитал Daily" съдържанието на разговора. Преговори с търговците е имало и с ТЕЦ "Марица-изток 2", чиято цена за разполагаемост също беше намалена от ДКЕВР. "Капитал Daily" изпрати до въглищната централа запитване за повече информация по темата, но до редакционното приключване не получи отговори.

Вратичка в договорите

От ядрената централа най-вероятно се опитват да използват клауза от договорите си с търговците, която им позволява да променят цената на продаваната енергия, ако таксите за пренос са били изменени. Таза клауза залегна през юни миналата година, когато все още не се знаеше как ДКЕВР ще промени пазарните правила.

До 1 юли 2013 г. върху всеки мегаватчас, минал през електропреносната мрежа, се плащаха 34 лв. Така електроенергията на АЕЦ "Козлодуй", която в пиковите моменти на пазара скачаше до 74 лв. за мегаватчас, достигаше до границата с цени от 110 лв. за мегаватчас, което според търговците я правеше непродаваема в традиционните чужди пазари. Така, за да може да продава, АЕЦ-ът трябваше да свали цените си. На месечните търгове от април-май 2013 г. минималната тарифа падна до 56 лв. за мегатватчас. Намалението на таксата за пренос от август миналата година на 12 лв. Така търговците, рискували да купят енергия по дългосрочните си договори, без да са сигурни с колко точно ДКЕВР ще намали таксите за пренос, получиха бонус от порядъка на 20 лв. Точно този марж в момента АЕЦ "Козлодуй" се опитва да прибере, повишавайки собствените си цени.

Другите търговци, които са сключили договори след 1 август, обаче са недоволни. Ретроактивното повишение на цените ще доведе до загуби за тях или до промяна на цените за крайните им клиенти.

 

capital.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави