Европейската комисия проверява дали България е допуснала нарушения на европейското законодателство с обявения в края на миналата година търг за изграждане на "Южен поток". Това заяви говорител на комисията по повод кратките срокове за участие в процедурата, която съвпадна с коледните и новогодишни празници, предаде БНР.
"В Еврокомисията знаят, че има тревоги около обществените поръчки за изграждане на българския участък от "Южен поток", каза Шантал Хюз, говорител на комисията по въпросите на вътрешния пазар.
"Нашите експерти разглеждат този въпрос. Все още е твърде рано да кажем какви правила трябва да се прилагат и дали някои от тях са били нарушени, но правим оценка на ситуацията и сме установили съответните контакти. Във всички случаи Европейската комисия отдава голямо значение на правилното прилагане на правилата за обществени поръчки в целия Европейски съюз", добави тя.
Хюз уточни, че доколкото знае, в случая става дума не за кандидатстване, а за изразяване на интерес към участие в тръжната процедура и че при подобни случаи се прилагат различни срокове за подаване на документи, като обичайният е минимум 10 дни. Според нея е важно да се изясни какви европейски норми действат, тъй като става дума за международно споразумение и за даване на изключителни права. Тя обаче подчерта, че във всички случаи европейските норми трябва да се прилагат.
Междувременно стана ясно, че еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер ще заяви пред руския енергиен министър Александър Новак в петък в Москва, че междуправителствените споразумения за изграждането на газопровода "Южен поток" на територията на ЕС трябва да бъдат предоговорени. Това съобщи на пресконференция в отговор на въпрос Сабине Бергер, говорител на еврокомисаря, предаде и БТА.
Тя отбеляза, че шестте държави от ЕС по трасето на газопровода, сред които е и България, са поискали от Еврокомисията споразуменията да бъдат приведени в съответствие с правото на ЕС, след като комисията установи несъответствия. Бергер добави, че в този случай не е необходимо комисията да бъде упълномощавана от Съвета на ЕС, но не отговори дали комисията вече разполага с мандат за преговори с Москва.
По-рано днес европейски представител, пожелал анонимност, заяви, че Европейската комисия няма формалните законови правомощия да преговаря с Русия за промени на двустранните споразумения на шестте държави членки за газопровода "Южен поток". "За да имате официален мандат за преговори, ви трябва решение на Съвета на министрите за това", каза представителят, цитиран в лични блог на журналиста Веселин Желев, който се намира в Брюксел.
На събитие в понеделник руският постоянен представител в Брюксел Владимир Чижов предупреди, че Русия няма да преговаря с Европейската комисия за анулиране или прекратяване на валидността на междуправителствените споразумения за "Южен поток".