Служебният енергиен министър Владимир Малинов заяви в Баку, че България желае да се присъедини към междуправителственото споразумение за стратегическо партньорство по проекта за Зелен коридор между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария. Представителите на тези страни, министрите, съответно, Парвиз Шахбазов, Леван Девиташвили, Себастиан Бурдужа и Петер Сиярто, приветстваха заявения от българска страна интерес и изразиха готовност за започване на процеса, съобщи Министерството на енергетиката.
В резултат България ще се включи в съвместния проект "Коридор за зелена енергия", който предвижда подводен кабел за пренос на енергия от възобновяеми източници между Азербайджан, Грузия, Румъния и Черно море, а след това към Унгария и останалата част от Европа, уточняват от министерството.
Владимир Малинов участва в Деветата министерска среща по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелената енергия, провела се в Баку, който е домакин на 29-та сесия на Конференцията на страните към Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата. Форумът се провежда от 11 до 22 ноември.
"Сигурността, сътрудничеството, координацията, в комбинация с подходящо финансиране са ключови за изграждането на коридори за зелена енергия между държавите", изтъкна министър Малинов, цитиран в съобщението. Той подчерта, че българската страна подкрепя проекта за зелен енергиен коридор от самото му начало като стратегически за укрепване на регионалната и националната енергийна сигурност.
Служебният министър Малинов участва и в специалния министерски диалог, посветен на увеличаване на инвестициите за утрояване на ВЕИ и удвояване на енергийната ефективност, провел се по-рано днес в Баку. Събитието е било организирано съвместно от азербайджанското председателство на COP29 и на Обединените арабски емирства, председателстващи COP28. В дискусията са участвали още и европейският комисар по климата Вопке Хукстра, енергийният министър на Азербайджан Парвиз Шахбазов, изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол, изпълнителният директор на Международната агенция за възобновяема енергия Франческо ла Камера, генералният директор на ГД "Енергетика" в Европейската комисия Дите Юл Йоргенсен и други.
"България има водеща роля за укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност, свързаността в Черноморския басейн и използването на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион. Добре развитата електропреносна система, междусистемните връзки със съседните страни, развитият пазар на електроенергия и възможността за инвестиции във възобновяеми енергийни източници предпоставят централна роля на страната ни в реализацията на тази концепция," заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на провелия се диалог.
Широкото внедряване на чисти технологии в промишлеността, достъпът до конкурентно финансиране и правителствената помощ са от ключово значение за ускоряване на зелената трансформация и намаляване на емисиите в енергоемките сектори, подчерта министър Малинов и заключи, че българското правителство е пряко ангажирано с изпълнението на тези приоритети.dir.bg