Административната тежест в сферата на околната среда и водите за малките и средни предприятия ще бъде облекчена. За микро и малките компании може да се въведе принципа на мълчаливото съгласие. Ще се прецени също дали за тях могат да отпаднат тежките процедури по Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Това заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на въпрос по време на блиц контрол в парламентарната комисия по околна среда и водите.
Министерство на околната среда и водите вече работи с работодателските организации за преглед на административните процедури в МОСВ с цел намиране на решения за облекчаване на бизнеса. От тях вече постъпват предложения и идеите се обсъждат. Министърът уточни, че има административни процедури, които са ангажименти по европейски директиви и регламенти и няма как да бъдат премахнати.
За решаването на проблема от страна на МОСВ е разработено и е в сила законодателство, което отговаря на европейското и на потребностите за постигане и поддържане на добро качество на въздуха. Създадена е приоритетна ос 5 „Подобряване качеството на атмосферния въздух“ в оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, чрез която се предоставя ресурс от 115 млн. лв. на общините с нарушено качество на въздуха. Средствата са насочени изключително към споменатите вече основни източници на фини прахови частици (ФПЧ10) – битовото отопление и транспортът.
Финансирането, макар и крайно недостатъчно за решаване на проблема на национално ниво са приоритетно насочени към общините с нарушено качество на въздуха. В момента се предоставя безвъзмездна финансова помощ за разработване/актуализация на общинските програми за качеството на въздуха, като вече са факт първите договори с общини. Предстои до края на 2017 г. да бъдат финансирани инвестиционни мерки, насочени към битовото отопление и обществения транспорт./Агрозона