В преговорите с Европейската комисия за Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и глава RePowerEU се предлагат промени в 32 инвестиции и в 14 реформи, каза в Народното събрание, по време на извънредно заседание, вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, цитирана от БТА.
През август и септември имаше активни дискусии и срещи на техническо и политическо ниво по компонент 4 - нисковъглеродна икономика на Националния план за възстановяване и устойчивост както и по глава RePowerEU, каза Петкова. В тези преговори беше постигнат значителен напредък. С оглед на тези разговори и заради значителните изменения в инвестициите и реформите на сектор "Енергетика", е необходимо запознаването на Народното събрание с предложените промени, за да има прозрачност при преговорите с Европейската комисия.
Петкова отбеляза, че трябва да се обсъдят и възможностите за промени на три решения на Народното събрание.
Първото решение е от 12 януари 2023 година за промени в НПВУ в част енергетика. С това решение правителството беше задължено да предоговори две ключови реформи от НПВУ, а именно "Декарбонизация на енергийния сектор" и ангажимента за отделянето на собствеността на "Булгартрансгаз" ЕАД и ЕСО ЕАД от корпоративната структура на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) ЕАД.
Второто решение е от 20 юли 2023 година за определени действия на държавни органи на "Мини Марица Изток" ЕАД. С това решение Народното събрание забрани всякакви разпоредителни сделки с имущество на дружеството,както и с имущество, което попада в рамките на "Източномаришкото въглищно находище".
Третото решение е от 25 април тази година за осигуряване на средства за "Мини Марица Изток" ЕАД за четири години - от 2024 до 2028 година - по 250 млн. лева, общо 1 милиард лева, средства за осигуряване на техническа рекултивация на терени в района.
Предложенията за промени в НПВУ и в съдържанието на глава RePowerEU трябва да бъдат внесени в МС до 30 септември и затова днес се предлагат в парламента, каза министър Петкова.
Петкова вече съобщи, че по първото решение, като алтернативна мярка с еквивалентен (според МФ) ефект българската страна предложи да се включи ангажимент за нормативни промени в рамката на управлението на БЕХ, изразяващи се в забрана за кръстосано субсидиране между неговите дъщерни дружества в съответствие с принципите на добро управление и Насоките на ОИСР за корпоративното управление на държавните предприятия. Предложението почива на предишно такова, отправено от ЕК в хода на преговорите, отбеляза при свое изказване на 31 юли отново пред депутатите Людмила Петкова.
ЕК обаче заяви категорично, според съобщение на МФ, че предложението не представлява реформа с еквивалентен ефект и не може да бъде прието.
Предлагаме промени в 32 инвестиции и в 14 реформи, каза днес министърът на финансите. Промените са свързани основно с актуализиране на описанието на на целите за изпълнение, във връзка със забавянето им поради различни фактори, по-добри алтернативи за изпълнението им или в съответствие от реално сключени договори с получатели или изпълнители, поясни министър Людмила Петкова. Те включват намаляване или преразпределение на средства на инвестиции в резултат на спестени средства или отпадане на дейности. Промените предвиждат и изтеглянето към третото плащане по НПВУ на определени цели. България е единствената държава членка на ЕС, която не е представила официално глава RePowerEU и за да може България да се възползва от безвъзмездния ресурс в размер на 479 млн. евро, изменението на Националния план трябва да бъде одобрено от ЕК, посочи Петкова.
Бих искала да обърна внимание, че промените в компонент 4 - нисковъглеродна икономика на НПВУ включват 6 инвестиции и две ключови реформи, каза Людмила Петкова. В глава RePowerEU е необходимо да се включат инвестиции с проектна готовност, които биха могли да се реализират до 2026 година като се отчете, че НПВУ вече включват инвестиции повече от алокацията за страната, каза Петкова.
ЕК счита за недопустими по ПВУ инвестиции, които не могат да бъдат изпълнени до 2026 година, изтъкна на 31 юли Людмила Петкова.
По време на извънредно заседание на Народното събрание днес имаше изслушване на Людмила Петкова и служебния министър на енергетиката Владимир Малинов във връзка с изтичащия на 11 септември 2024 г. срок по приетия с Протокол номер 30 на заседание на Министерски съвет от 24 юли 2024 г. доклад за предприемане на действия за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България и за изготвяне на предложение по съдържанието на глава RePowerEU./dir.bg