България поиска активиране на средства от земеделския резерв на Европейския съюз заради щетите от сушата. Страната пострада сериозно през месеците юли и август и от неконтролируеми пожари, влошени от климатичните условия, като високи температури и дълъг период на засушаване. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на неформално заседание на министрите по земеделие и рибарство, което се провежда в Будапеща, Унгария, във връзка с изпратени писма от България до Европейската комисия за задействане на селскостопанския резерв в подкрепа на земеделските производители.
Министър Тахов изтъкна, че бяха унищожени животни, пчелни семейства и кошери, храна за животни, техника, селскостопански съоръжения и домове и подчерта необходимостта да бъдат предприети спешни мерки.
За България адекватната защита при търговията със земеделски стоки с трети страни е ключова за запазване на мястото и бъдещето на устойчивото земеделско производство в рамките на ЕС, каза министър Тахов. Той припомни представената от него позиция на редовното заседание на Съвета през месец май, в която беше отчетен интензивен внос на пресни кокоши яйца за консумация в Република България от Украйна от началото на 2024 г. В тази връзка България изпрати писмено искане към Комисията да задейства защитен механизъм за българските производители на яйца заради наблюдаваните негативни пазарни тенденции в резултат на вноса от Украйна. Министър Тахов допълни, че е налице сериозно безпокойство сред представителите на сектора в страната и съобщи, че България ще повдигне въпроса и на предстоящото заседание на Съвета.
В рамките на дискусия за бъдещето на Обща селскостопанска политика министърът на земеделието и храните коментира необходимостта от ускоряване на процеса за изменение на Стратегическите планове. Събитията през последните години показаха, че наличието на гъвкави инструменти в законодателството, които да отразяват текущите предизвикателства, е от ключово значение, заяви министър Тахов. Той изтъкна и необходимостта от оптимизиране на планирането и повече възможности за държавите членки да използват гъвкаво неусвоените средства по гарантираните бюджети.
Министър Тахов коментира, че основните инструменти в двата стълба на ОСП в периода след 2027 г. следва да запазят целта, свързана с осигуряване на конкурентоспособност и стратегическо развитие на земеделския сектор в Европа. При бъдещите реформи на ОСП следва да се работи за запазване на успешните инструменти на политиката като например директните плащания. Необходимо е да се отчитат нарастващите предизвикателства пред земеделието и да се гарантира бюджет в достатъчни размери, който да донесе сигурност в сектора. От съществено значение е да се работи за изравняване в нивата на директните плащания, за да може земеделските стопани в държавите с по-ниски плащания да са равнопоставени с останалите фермери в ЕС, каза министърът Тахов.
Министърът на земеделието и храните заяви и необходимостта от постигането на баланс в екологизацията, който да не застрашава продоволствената сигурност и да не води до негативи за европейските фермери. Екологичните критерии към нашите производители трябва да са ясни и разбираеми, както и да са изпълними при извършването на обичайната земеделска дейност и да не възпрепятстват стандартните земеделски практики, каза министър Георги Тахов./agrozona.bg