Търсене на
контакти на фирми
 

Европейска гражданска инициатива

Европейска гражданска инициатива
Какво представлява
Посоките на развитие на Европейския съюз засягат всички нас – 449 милиона души в 27 страни членки. Има различни начини, по които можем да влияем на политиките на ЕС, и един от най-перспективните е участието ни като граждани. Европейската гражданска инициатива (ЕГИ) позволява да изразим мнение и да дадем идеи за нови закони и регулации. За инициативите, които съберат 1 милион подписа, Европейската комисия взема решение за действие по предложенията.
 
Целта на Европейската гражданска инициатива е гражданите на ЕС да осъзнаят, че могат да влияят върху дневния ред на ЕС и да знаят как могат да го направят.
 
Европейската гражданска инициатива е един от петте инструмента на ЕС за развитие на пряка демокрация. Правото на гражданите да предложат и изискат от Европейската комисия законодателни промени ги поставя на едно ниво с Европейския парламент и Съвета на Европа. Те обаче нямат право да изискват прекратяване на съществуващ закон.

Малко история

Вдъхновението за създаване на ЕГИ идва от Швейцария, страна извън ЕС, която има добре развити средства за пряка демокрация. През 2009 г. Европейската комисия публикува Зелена книга за Европейската гражданска инициатива и започва публични консултации за създаването й. На 16 февруари 2011 г. Европейската комисия, Съветът на Европа и Европейският парламент гласуват окончателната регулация на инициативата.
 
Първата инициатива – Fraternité 2020 (Братство 2020) – е символично регистрирана в Деня на Европа, на 9 май 2012 г. Тя  е национален победител за Франция и се състезава за младежката международна награда „Карл Велики“, като защитава тезата, че международните младежки обменни програми като Еразмус допринасят за по-голяма солидарност между гражданите на ЕС. За съжаление организаторите не успяват да съберат необходимите един милион подписа.

Как работи

Процедурата на кандидатстване следва шест стъпки:
  • начало;
  • регистрация на инициативата;
  • събиране на подкрепа;
  • проверка на изявленията за подкрепа;
  • внасяне на инициативата;
  • получаване на отговор.
На всеки етап от този процес Форумът на Европейската гражданска инициатива дава практически и правни съвети и предлага онлайн обучения.
 
Стъпка 1: Начало
 
Започнете, като обмислите кой е най-добрият начин да постигнете целите на вашата инициатива. Това може да бъде промяна в законодателството, но ЕК може да предложи и незаконодателни процедури. Познания за компетенциите на ЕС и правомощията на ЕК ще ви помогнат да фокусирате по-точно инициативата си.  
 
Създайте група на организаторите, в която трябва да привлечете поне 7 души от седем страни-членки на ЕС. Изискванията за избора на членовете можете да намерите тук. Тази група ще бъде действащото ядро и лице на инициативата ви и, ако желаете, може да бъде и юридическо лице.
 
Помислете как да търсите подкрепа за инициативата. Полезни съвети има на страницата на Форума на Европейската гражданска инициатива.
 
Стъпка 2: Регистрация на вашата инициатива
 
Преди да започнете да събирате подписи, трябва да регистрирате инициативата. 
 
Европейската комисия прави регистрацията само ако тя отговаря на определени изисквания:
  • да има създадена група на организаторите;
  • да се отнася до въпрос, по който Комисията има правомощията да предлага законодателни промени на ЕС;
  • да съответства на ценностите на ЕС и на правата в Хартата на основните права на ЕС;
  • да не представлява злоупотреба;
  • да е сериозна и добронамерена;
  • да е описана на един от официалните езици на ЕС.
След групата на организаторите идва ред за създаване на организаторски акаунт, чрез който ще управлявате инициативата и ще поддържате връзка с ЕК през целия процес. Започнете, като създадете профил в EU Login.
 
Европейската комисия ще прецени дали да регистрира инициативата в рамките на 2 до 4 месеца. Регистрираните инициативи можете да намерите на страницата на Европейската гражданска инициатива. 
 
Стъпка 3: Събиране на подкрепа
 
Инициативата може да получи подкрепа от граждани на страните членки на ЕС на възраст, на която могат да гласуват на европейски избори, като държавите могат да намалят възрастта за подкрепа на инициативи на 16 години.
 
Всяка инициатива трябва да бъде подкрепена от поне 1 милион граждани на ЕС, като в седем държави бъде достигнат и определен минимален брой подписи Така се гарантира, че подкрепата за дадена инициатива обхваща много националности в ЕС.
 
Поддръжниците на инициативата попълват формуляр, с който заявяват подкрепата си. Необходимо е да съберете подписи на хартиен носител или онлайн с помощта на централна система за събиране на изявления за подкрепа онлайн. Формулярите са на официалните езици на ЕС. 
 
Не пропускайте да спазвате правилата за защита на данните!
 
Започнете кампанията за събиране на подкрепа не по-късно от 6 месеца след като получите регистрация на инициативата, и уведомете ЕК поне 10 работни дни преди началото й. След това разполагате с 12 месеца за привличане на подкрепа.
 
Добре е да съберете повече от необходимия брой подписи за да сте сигурни, че имате достатъчно валидни подписи и след проверката от националните органи. 
 
Стъпка 4: Проверка на изявленията за подкрепа
 
В рамките на 3 месеца след като сте приключили успешно със събирането на подписи ги групирайте по гражданство и ги изпратете за проверка до националните органи за проверка в съответните държави от ЕС. 
 
До 3 месеца след получаване на заявленията органите извършват проверката и издават удостоверение.
 
Можете да изпратите заявленията за подкрепа чрез Услугата за сигурен обмен на файлове на ЕК. Тя ви позволява да използвате система за криптирано изпращане на изявленията до националните органи. 
 
Стъпка 5: Внасяне на инициативата
 
След като сте минали през първите четири стъпки и вече имате удостоверение от националните органи за валидна подкрепа, имате на разположение 3 месеца, в които да внесете инициативата в Европейската комисия. 
 
Не забравяйте да включите и информация за получената подкрепа и финансиране на инициативата.
 
Стъпка 6: Получаване на отговор
  • До 1 месец от внасянето на инициативата
Ще имате среща с представители на Комисията, за да обсъдите съдържанието на инициативата и да се уверите, че ЕК има достатъчно информация и разбира целите на инициативата, преди да даде отговор. 
  • До 3 месеца
Ще имате възможност да представите инициативата си на публично изслушване в Европейския парламент. Парламентът може също така да проведе дебат по време на пленарно заседание, което може да доведе до приемане на резолюция във връзка с вашата инициатива.
  • До 6 месеца
Европейската комисия ще публикува решението си за вашата инициатива –  какви мерки смята да предприеме, основанията за тях, както и график за осъществяването им. Ще имате възможност и за среща с представители на ЕК за подробни обяснения на решението.
 
Решението на ЕК се публикува на официалните езици на ЕС и се изпраща до Европейския парламент, Съвета на ЕС, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и националните парламенти в ЕС. 
 

След решението на Комисията

В случай че решението на Комисията е за законодателни промени, тя ще подготви официално предложение за тях, като направи предварителни обществени консултации и оценка на въздействието им. За да се превърне предложението в закон, Комисията го представя на Европейския парламент или Съвета на Европа за гласуване и приемане.
 
Когато Комисията е дала положително решение за вашата инициатива, тя може да предложи и други, по-подходящи мерки, освен законодателни. 
 
Европейският парламент може също да направи оценка на мерките, предприети от Комисията.

Национални органи

Проверката на изявленията за подкрепа от български граждани се извършва от Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ на Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

Инициативите в цифри

От 2012 г. до момента има над сто регистрирани инициативи, като 10 от тях имат необходимата подкрепа и са получили отговор от ЕК. Събрани са повече от 18 млн. подписа
 
Десет инициативи са отворени за подкрепа в момента в няколко области – здравеопазване, околна среда, защита на човешки права, транспорт в рамките на ЕС, достъп до информация, земеделие и местна икономика в ЕС, данъчно облагане и социална трансформация, защита на животните.
 
Нови четири инициативи ще започнат да събират гласове в най-близко време. Те търсят подкрепа за ограничаване вредите от промишленото животновъдство, достъп до информация за качеството на храната в ЕС, данъчно облагане на производителите на вредни емисии, механизъм за намаляване на въглеродния отпечатък чрез регулиране на потребителското търсене.
 
Двадесет и три инициативи са оттеглени от организаторите.
 
За 23 инициативи е отказана регистрация. 
 
64 инициативи не са успели да съберат достатъчно подкрепа. 
 
Първите десет инициативи, събрали необходимата подкрепа и получили решение от ЕК, дават представа за процеса на взаимодействие между организаторите на инициативите и постигнатите резултати.
 
1. Right2Water (Право на вода) от 2012 г. защитава достъпа до вода и хигиенични условия на живот като основно човешко право за всички жители на ЕС. Инициативата води до ревизиране на Директивата за питейна вода, в сила от 2021 г.
 
2. One of Us (Един от нас) от 2012 г. е инициативата с най-широка подкрепа от създаването на ЕГИ до сега. Тя се застъпва за правна защита на достойнството, правото на живот и интегритет на всяко човешко същество от момента на зачеването му. Целта й е да спре финансирането с европейски средства на дейности, свързани с човешки ембриони. ЕК обаче решава да не подкрепи предложените от организаторите законодателни промени с аргумента, че съществуващото законодателство е достатъчно добро.
 
3. Stop Vivisection (Спрете вивисекцията) от 2012 г. е инициатива, противопоставяща се на опитите с животни. Целта й е прекратяването на тези практики. ЕК отговаря с няколко не-законодателни мерки, включително и научна конференция.
 
4. Ban Glyphosate and Protect People and the Environment from Toxic Pesticides (Забрана за употребата на глифоза и защита на хора и животни от токсични пестициди) от 2017 г. е инициатива, която води до създаване на Регулация на процеса на оценка на риска в хранителната верига. Тя е в сила от 2021 г. 
 
5. Minority Safepack (Minority Safepack – един милион подписа за многообразието в Европа) от 2017 г. обхваща 9 предложения за защита на хора, принадлежащи към национални и езикови малцинства и укрепване на културното и езиково разнообразие. ЕК отговаря със серия от не-законодателни мерки.
 
6. End the Cage Age (Край на клетките) от 2018 г. е инициатива, която събира подкрепата на учени, бизнес компании и повече от 170 неправителствени организации за прекратяване на клетъчното животновъдство в ЕС. ЕК поема ангажимент да предложи законодателни мерки за прекратяването на тази практика до края на 2023 година, който не успява да изпълни.
 
7. Save Bees and Farmers (Да спасим пчелите и земеделските стопани) от 2019 г. се бори за щадящо пчелите селско стопанство и здравословна околна среда чрез постепенно премахване на синтетичните пестициди до 2035 г., възстановяване на биологичното разнообразие в земеделието и подкрепа на земеделските стопани в процеса на преход. ЕК отговаря с пакет от амбициозни мерки, включително и законодателни, с разбирането, че изменението на климата и загубата на биологично разнообразие поставят все по-сериозни предизвикателства пред селското стопанство в Европа.
 
8. Stop Finning, Stop the Trade (Спрете рязането на перки на акули — спрете търговията) от 2020 г. цели да се сложи край на търговията с перки на акули в ЕС, като се разшири обхватът на Регламент (ЕС) № 605/2013 за забрана на премахването на перките на акули, така че да се забрани и вносът, износът и транзитът на отрязани перки от акули. Комисията се ангажира с поредица от мерки, включително по-добра статистика за търговията с перки на акули, по-стриктно прилагане на вече строгите мерки на ЕС за проследяемост на търговията, по-ефективно прилагане на мерките за опазване на видовете акули и борба с трафика на перки от акули.
 
9. Save Cruelty-free Cosmetics (За козметика без жестокост) от 2021 г. цели засилване на забраната за изпитване на козметични продукти върху животни, промяна на уредбите в областта на химикалите и модернизиране на науката чрез законодателни промени, които гарантират, че никои козметични съставки не се тестват върху животни за каквато и да е цел и по което и да е време. Търси се и ангажиране с пътна карта за постепенно премахване на всички опити върху животни в ЕС. ЕК се ангажира с редица мерки, включително осезателно намаляване на изпитванията върху животни в научните изследвания, образованието и обучението. 
 
10. Fur-free Europe (Европа без кожи) от 2022 г. е инициатива, която се бори да бъде забранено със закон в целия ЕС отглеждането и умъртвяването на животни с единствена или основна цел производство на кожи, пускането на пазара на ЕС на кожи от животни, отглеждани в стопанства, както и на продукти, съдържащи такива кожи. ЕК се ангажира с период на проучване и оценка на състоянието на тази индустрия и търговия и с мерки за хуманно отношение към животните, общественото здраве и околната среда.
 

Въздействие на Европейската гражданска инициатива

Европейската гражданска инициатива е своеобразен барометър за осъзнатостта на гражданите в ЕС за общите проблеми, за познанията и готовността им да търсят решения. 
 
Контактите и своеобразният диалог на гражданите с основните институции на ЕС носи ползи и за двете страни. 
 
Освен предложени нови идеи и решения инициативите нерядко дават и нов поглед върху стари проблеми. Част от тях постигат законодателни промени, промяна в съществуващи регулации или създаване на нови. Всяка инициатива създава мрежа от съмишленици и прави видими важни за обществото въпроси и каузи. 
 
Подкрепата за инициативите дава поглед и върху състоянието на гражданска активност в отделните страни членки, както и настроенията по определени теми.
 
Европейската гражданска инициатива се развива все повече като инструмент за прозрачно и отговорно създаване на публични политики в полза на обединена Европа.

Източници
 
 
 
 
 
 
#европаиние
Тази публикация е създадена в рамките на инициативата „Гражданските организации – демократична и европейска ценност“, финансирана от Европейския съюз и фондация „Институт Отворено общество – София“ (ИООС). Изразените възгледи и мнения са единствено на автора и не отразяват непременно тези на Европейския съюз (ЕС) или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС. Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ИООС могат да бъдат държани отговорни за тях./ ngobg,.info

 

 

 

Коментари

  • 12.09.2024, 05:36
    KREDITNO PODUZEĆE ZA FINANCIJSKO PLANIRANJE TREBATE LI FINANCIJSKU POMOĆ? JESTE LI U FINANCIJSKOJ KRIZI ILI SU VAM POTREBNA SREDSTVA ZA POKRETANJE VLASTITOG POSLA? TREBATE LI SREDSTVA KAKO BISTE PODMIRILI DUG ILI ISPLATILI RAČUNE ILI POKRENULI DOBAR BIZNIS? IMATE LI NIZAK KREDITNI REZULTAT I TEŠKO VAM JE DOBITI KAPITALNE USLUGE OD LOKALNIH BANAKA I DRUGIH FINANCIJSKIH INSTITUTA? EVO VAŠE ŠANSE DA DOBIJETE FINANCIJSKE USLUGE OD NAŠE TVRTKE. NUDIMO SLJEDEĆE FINANCIJE POJEDINCIMA- *KOMERCIJALNE FINANCIJE *OSOBNE FINANCIJE *POSLOVNE FINANCIJE *POSLOVNE FINANCIJE *POSLOVNE FINANCIJE I MNOGO VIŠE: ZA VIŠE DETALJA. KONTAKTIRAJTE ME PUTEM. E-MAIL Pošaljite nam e-poštu: smartloanfunds@gmail.com Svi tražitelji gotovine trebali bi nas kontaktirati Whats App +385915608706
    Harry Bryan
 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави