България запазва 133-то място в класацията на 142 държави, макар че има ръст и по трите показатели и коефициентът ни е нараснал от 23 на 26, сочи Световният дарителски индекс на КАФ ‘2024 (CAF World Giving Index).
През 2023 година 48% от българските граждани са отговорили, че са помогнали на непознат, а 23% - че са дарили пари. По третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд, България трайно е в последната десетка с резултат от 6%.
За сравнение, в предходната година дяловете са били съответно 44, 21 и 5.
Данните от проучването показват, че България се е върнала към естествения плавен ръст на дарителство, след взривното увеличение през 2020-2021 година (COVID пандемията) и последвалия спад през 2022 година.
Важно за разбирането на данните на Индекса е отчитането на методиката на проучването – въпросите, на които отговарят запитаните са, дали са дарявали в предходния месец. Направено през летните месеци, проучването обичайно регистрира ниски показатели. Устойчиво висок дарителски индекс имат държавите, в които тази ангажираност е част от обичайното поведение, всеки месец, и не зависи в толкова голяма степен от природни и обществени катаклизми.
Страните в региона: Косово (51 място), Босна и Херцеговина (62), Албания (92), Северна Македония (105), Гърция (111), Сърбия (114), Турция (122), Черна гора (125), Румъния (132), България (133), Хърватска република (137).
По света
Глобалният дарителски индекс е 40. От всички 142 държави, участвали в проучването, рекордните 4,3 милиарда души в света са помогнали на някого, когото не познават, отделили са време като доброволци или са дарили пари за добра кауза през 2023 година. Това представлява 73% от световното възрастно население.
Топ 10 държави в CAF World Giving Index 2024: 1. Индонезия, 2. Кения, 3. Сингапур, 4. Гамбия, 5. Нигерия, 6. САЩ, 7. Украйна, 8. Австралия, 9. Обединени арабски емирства, 10.Малта.
Както всяка година, в първата десетка присъстват не само икономически развити страни. Топ 10 на държавите включва само две от най-големите икономики в света - Индонезия и САЩ, докато една от най-бедните страни в света – Гамбия – е класирана на четвърто място.
За седма поредна година най-щедрата страна в света е Индонезия, където 90% от жителите са дарили пари за благотворителност, а 65% са били доброволци. Кения се изкачва от трето на второ място. Сингапур се изкачва с 19 позиции до трето място, повишавайки общия си индекс от 49% на 61% на годишна база. Положителните резултати за Сингапур следват неотдавнашни инициативи на правителството за насърчаване на дарителството и доброволчеството.
Мароко отбелязва най-големия (800%) в света ръст на паричните дарения на годишна база, като интервютата бяха проведени след опустошителните земетресения, които удариха страната през септември 2023 г. Ако през 2022 година само 2% от хората са дарили пари за благотворителност, то те са били 18% през миналата година, а участвалите в доброволчество са се удвоили - от 8% на 16%.
Гърция е държавата с най-голям ръст тази година - 15 позиции, и достига 111 място, като постоянно се издига в класацията от 2013 г. насам. Тя има особено висок резултат при показателя помощ на непознат – значително над средния за Европа, и той е забележително висок сред младите хора.
През последното десетилетие Украйна, Индонезия, Чад, Русия и Китай отбелязват най-голям ръст на щедростта, като всяка е регистрирала увеличение от 25 пункта или повече.
Кои са основните фактори, които оказват влияние върху щедростта по света?
Хората със силни религиозни убеждения имат по-висок общ индекс на дарителство, с изключение на Европа, където този фактор не е от значение.
Хората, които оценяват живота си положително, е по-вероятно да са направили дарение за благотворителност, като някои от най-щастливите страни в света се нареждат в топ 10 по даряване на пари.
Имигрантите са по-склонни да правят дарения, отколкото гражданите на страната, в която пребивават, особено в Европа, Близкия Изток и Северна Африка.
Тези, които казват, че са родени в друга държава, имат по-висок индекс отколкото местните граждани в повечето региони.
Световният дарителски индекс се определя от 2009 година. Индексът се формира на базата на международно проучване на Gallup сред над 200 000 респондента в целия свят, които отговорят на три въпроса за месеца, предхождащ проучването – дали са подкрепили дарителска кауза с пари, дали са помогнали на човек, когото не познават, и дали са били доброволци в подкрепа на някаква организация. Броят на държавите, участващи в годишното проучване, варира.
Осреднената стойност на положителните отговори за всяка страна на трите въпроса определят нейния индекс и мястото й в световната класация. По-високият индекс показва, че по-голяма част от гражданите й са се ангажирали с дарителство, като най-ниският възможен резултат е нула, а най-високият – 100%./ngobg.info