Държавната "Булгартрансгаз" започва същинската част от работата по разширяването на преносния капацитет на мрежата си по оста Юг - Север. От газопреносният оператор обявиха компаниите, които са предложили оферти за участие в процедурата по разширяването на капацитета на газопреносната ни система. Участници в процедурата са българската "Главболгарстрой", както и плеяда от известните в глобален мащаб компании като HILL International, Honeywell, Emerson и CRC Evans. Те участват в поръчката чрез обединение ДЗЗД "ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ - ГБС".
Припомняме, че "Булгартрансгаз" обяви преди месец обществена поръчка за разширението на газопреносната мрежа на три места у нас.. И трите обекта са ключови за повишаването на капацитета за пренос на природен газ като включват модернизация и подобряване на междусистемните връзки Кулата/Сидирокастро в посока от Гърция към България и Негру Вода/Кардам в посока от България към Румъния. Разширението на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" на практика ще позволи и подобряването на сигурността на доставките чрез пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север. Самата процедура бе обявена преди месец от "Булгартрансгаз" и е на стойност от близо 600 млн. лева.
Чрез изграждането на нови преносни възможности на българската газопреносна мрежа на практика стартира процеса по създаване на изцяло нов за Европа проект, свързващ газопреносните оператори от Средиземно до Балтийско море. Подобен проект ще спомогне и за подобряване на енергийната сигурност на Молдова и Украйна както и за създаване на нови възможности за пренос на синьо гориво. Инициативата за Вертикален газов коридор е на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова и се подкрепя от ЕС.
Първата обособена позиция е за обект "Лупинг от Кулата до Кресна", който ще се реализира на три етапа, изпълнявани едновременно. Става дума за изграждане на магистрален газопровод, станция за очистване на газопровода "Кулата" и станция за очистване на газопровода "Кресна". Проектът включва изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър DN 700 и дължина около 48 км, както и съпътстващите го технологични съоръжения.
Втората позиция е за строеж на преносен газопровод от Пиперево до Перник, който ще бъде реализиран на три етапа. Те ще бъдат изпълнявани едновременно като отново ще се строи нова тръба, станция за очистване на газопровода "Пиперево 2" и АГРС "Радомир". Проектът включва изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър DN 500 и дължина около 53 км, АГРС "Радомир" и газопроводно отклонение към него, както и съпътстващите го технологични съоръжения.
Третата част от проекта на "Булгартрансгаз" е за "Лупинг от Рупча до Ветрино" с два етапа също изпълнявани едновременно. Там също ще се изгражда линейна част и станция за очистване на газопровода "Ветрино". Проектът включва изграждане на газопровод с високо налягане с диаметър DN 1200 и дължина около 61 км и съпътстващите го технологични съоръжения.
Крайната цел е да се увеличи сегашния входен капацитет на връзката Кулата-Сидирокастро от 6.5 млн. куб. м дневно на 10 млн. куб. м. В годишно измерение това означава пренос на до 3.5 млрд. куб. м. За Кардам-Негру вода идеята е капацитетът да бъде удвоен до 28.5 млн. куб. м дневно или 10 млрд. куб. м годишно. Разликата в капацитета идва от двете входящи точки, които работят в момента у нас. На изхода към Румъния се включват и количествата газ, идващи по газопровода IGB, свързващ Комотини и Стара Загора.
Българската "Главболгарстрой" ще работи рамо до рамо с доказали се през годините компании, с богат опит в изграждането на газопреносна инфраструктура. С над 100 офиса в 42 държави по света HILL International е четвъртата най-голяма компания за управление на проекти и строителство в САЩ за 2023 година. От 1976 г. до днес, нейни служители са ангажирани в над 90,000 проекта на обща стойност на строителството, възлизаща на над 1 трлн. долара. Компанията предоставя огромен спектър от услуги в управление на специализирани програми, проекти и в строителството на големи енергийни, инфраструктурни, транспортни и др. проекти в цял свят. От HILL са запознати с проектите в региона, защото са работили по изграждането на Трансадриатическият тръбопровод (TAP), както и в модернизацията на електроцентралата на Капитолия (Вашингтон) и Red Lion Energy Center край Делауеър. HILL International са част от голямото семейство на Global Infrastructure Solutions, Inc., обединяваща водещи световни компании в три основни направления: "Строителни услуги", "Инженеринг и консултации" и "Глобална устойчивост и въздействие".
Признатият технологичен лидер Honeywell има солиден опит в строителни технологии, висококачествено технологично оборудване, материали и решения за безопасност и производителност. Компанията има близо 110 000 служители в цел свят, а към 2022 г. Honeywell е четвъртият по големина конгломерат в света с приблизителна пазарна стойност от над 130 милиарда щатски долара.
Другата инженерингова компания, която ще работи по проекта е Emerson. Тя е водеща глобална технологична, софтуерна и инженерна компания, предоставяща иновативни решения и в енергийната сфера. Дружеството оперира в различни сектори, включително индустриална автоматизация, контрол на процеси, климатични технологии и търговски и жилищни решения. Emerson предоставя широка гама от продукти и услуги, включително системи за автоматизация, клапани, задвижки, системи за контрол, измервателни инструменти, оборудване за отопление, вентилация и климатизация (HVAC) и инструменти. Компанията притежава безспорен опит във въвеждането на иновативни технологии и решения за подобряване ефективността, производителността и устойчивостта в различни индустрии, нужни за изграждането на сложен проект, какъвто е Вертикалния газов коридор.
CRC Evans са тясно профилирани в предоставянето на услуги за заваряване, нанасяне на покрития, оборудване, технологии и интегрирани решения за линейна енергийна инфраструктура. С изпълнени 3,6 милиона тръбопроводни покрития, почти 180 000 заварки, и участие с оборудване, услуги и технологии в изпълнението на над 112 654 км тръбопроводи, CRC Evans са номер 1 по пазарен дял в глобален мащаб в своята сфера.
Компанията има безпрецедентен 90-годишен опит в бранша и редица изпълнени стратегически проекти по целия свят като газопровод "СариАрка" в Казахстан, известният проект TANAP доставящ газ от Турция до Гърция и оттам към Европа, който преминава през различни географски области и множество препятствия. Дружеството участва и в редица проекти за изграждане на системи и пристанища за втечнен природен газ.
Освен специалисти, обучители и ноу-хау, CRC Evans предоставят и необходимото високотехнологично оборудване, обезпечаващо бързото и надеждно изпълнение на енергийни съоръжения по най-съвременен начин. От дружеството предоставят най-актуалните решения в сектора с екип от специалисти по проектиране и производство, които работят по иновативни технологии като изкуствен интелект и анализи, асистирано разпознаване на дефекти (ADR) и дигитални решения на база цифрови данни.
Оферти за участие в процедурата на "Булгартрансгаз" са подали още две обединения. Това са ДЗЗД "ГАЗ МОНТАЖ 2024", с участници "Ромхос Гвяздовце" ООД от Полша и българските"Климатроник" ЕООД и "Булстрой - монтажи" ЕООД. Третото обединение е ДЗЗД "НЕГРУ ВОДА КАРДАМ 2024", с участници "Дивиком" ИНК. от САЩ, румънската "Хабау" С.Р.Л. и българската "СА.И.Е." ЕООД.
Финансирането на дейностите от обхвата на поръчката ще се извърши в съответствие с решенията по т. 2 и т. 3 от приетото на 14-ти март 2024 година от Народното събрание, уточняват от "Булгартрансгаз"./dir.bg