Доверието на обществеността в правителствата в цяла Централна и Източна Европа намалява, а гражданите се дистанцират и губят интерес към демократичните процеси. Недостатъчната прозрачност, липсата на открито управление и твърде слабата отчетност на държавните служители водят до ниски нива на гражданска активност.
Същевременно, гражданското общество и създаваните от него структури са от решаващо значение за противодействието на негативните тенденции по отношение на слабото участие на обществеността и политическата апатия, за насърчаването на гражданската активност и за гарантирането на равноправно упражняване на основните права и добро управление в обществото като цяло.
По тази причина, програмата Engaging Central Europe (ECE) на The German Marshall Fund of the United States отправя специална покана за представяне на предложения. Настоящата възможност за финансиране има за цел да подпомогне организациите на гражданското общество (ОГО) в България, Унгария, или Полша, които насърчават активното гражданство и създават иновативни формати за офлайн или онлайн обществено обсъждане и участие на местно, регионално, или национално равнище.
Допустимост
В рамките на тази покана, ECE ще подкрепи проекти с продължителност от 4 до 12 месеца. Грантове в размер от 10 000 до 25 000 щатски долара ще бъдат предоставени на ОГО, които насърчават активното участие на гражданите. Организациите трябва да са регистрирани в България, Унгария, или Полша.
Приоритет ще се дава на проекти, които отговарят на един или повече от следните критерии:
-
Предлагат приобщаващи онлайн и офлайн процеси, рамки, серии от събития и други формати за участие.
-
Разработват инструменти или създават възможности за упражняване на демократичен контрол върху вземането на политически решения или използването на обществени ресурси.
-
Дават възможност на гражданите да предприемат колективни действия.
-
Разглеждат и насърчават демократичната отчетност, прозрачността и откритото управление.
-
Насърчават и въвеждат иновации в политическата или обществената ангажираност на местно, регионално или национално равнище, като се обръща специално внимание на участието в общественото обсъждане, вземането на политически решения и изпълнението или мониторинга на политическите процеси.
-
Достигат до нови аудитории и реагират на нововъзникващите нужди от обществено участие.
-
Особено се насърчават да кандидатстват организации, които ангажират лица или групи в периферни райони.
Процес по кандидатстване
ЕСЕ приема и оценява кандидатури на текуща основа. Експертна комисия ще ги разгледа в три кръга:
Краен срок за подаване на документи: 15 декември 2023 г. Публикуване на резултатите: 15 януари 2024 г.
Краен срок за подаване на документи: 15 март 2024 г. Публикуване на резултатите: 15 април 2024 г.
Краен срок за подаване на документи: 15 юни 2024 г. Публикуване на резултатите: 15 юли 2024 г./ngobg.info