Знаете ли, че по данни на WWF България за 2021 г. близо 50 % от реките в България са мъртви? Това означава, че в тях не вирее никакъв живот. А че област Кюстендил е единствената в страната без собствено регионално депо за отпадъци? То е затворено през 2017 г. по Европейска директива, още преди да се предостави алтернатива къде ще бъде извозван боклукът. Взето е решение да се построи сметище в близост до гр. Дупница. През последните години са направени 4-5 първи копки, но няма изгледи скоро да бъде завършено.
Този на пръв поглед управленски проблем води след себе си екологична катастрофа за района, защото се създават нерегламентирани, незаконни сметища. Жителите на околните села изхвърлят отпадъците си в природата, като огромна част от тях попадат не другаде, а в река Струма. Това я нарежда в челните места на най-замърсените реки в България. Някои от притоците ѝ в района на Кюстендил на практика са превърнати в „мъртви реки“, в които, поради значителното замърсяване от всякакъв вид (битов, строителен, индустриален) вече не виреят животински видове.
Един от най-често и най-много задръстените притоци на Струма е р. Банщица, която минава през кв. „Изток” и околните села, и носи със себе си огромно водно сметище. Това е и причината за създаването на сдружение „Чиста Струма“ от Методи Методиев – съосновател на фирма „Хармоника“ – чиято основна цел е да изчисти реката и да работи за превенция на замърсяването ѝ.
„Когато отидохме на реката за първи път, мислехме, че само ще почистим и ще се приберем. Оказа се, че проблемът е много по-сериозен. Идентифицирахме източниците на замърсяването и към този момент работим в Кюстендил и няколко села около него, включително и в по-замърсени квартали, като кв. „Изток“, който е предимно с ромско население. Работим и много за превенция, защото почистването на реката е един чудесен знак, който вдига шум, включва много хора и институции, но за да се поддържа чиста в дългосрочен план, трябва изобщо да не се стига до изхвърляне на боклуци“, разказва Людмила Добрева от сдружението.
Екипът е насочил усилията си в Кюстендил, в селата Ябълково, Жабокрът, Слокощица, Горна и Долна Гращица и притоците на Струма. През 2023 г. проектът на Сдружението под мотото „И от мен зависи“ е сред победителите в осмото издание на Vivacom Регионален грант и финансиран с 5000 лв. С програмата Vivacom Регионален грант компанията подкрепя значими проекти на граждански организации във всички населени места от цялата страна в сферата на образованието и опазването на околната среда. Очаквайте съвсем скоро началото на изцяло промененото девето издание на Регионалния грант. Инициативата се провежда в партньорство с Български център за нестопанско право, а НПО Порталът е медиен партньор.
Основната цел на проекта „И от мен зависи“ е превенция на замърсяването на реките в района чрез активна работа с обществото, с учениците, с хората по селата и махалите, както и създаване на по-добри условия за изхвърляне на отпадъците. Стартира през юни 2023 г. с националния благотворителен маратон „Чиста Струма RUN“. В него взимат участие 130 бегачи, сред които 10 деца. Маршрутът преминава както през чистия терен на Струма, така и през замърсения, за да се покаже проблемът от първо лице и да се разпространи знанието какво се случва в действителност.
След маратона сдружението провежда шест почистващи събития в четири села по поречието на Струма и Банщица, а дейностите по превенция – обучения, разговори, представяния на конкретни добри практики – обхващат местните жители. Досега екипът на „Чиста Струма“ е посетил четири училища, предстои да посети още три. Там провеждат срещи-разговори с децата в часовете на класа, по време на които обсъждат темата за околната среда и как тя трябва да бъде пазена и съхранена. Със съдействието на Община Кюстендил в училищата поставят специални клетки за събиране на пластмасови бутилки, а благодарение на финансирането от Vivacom Регионален грант – контейнери за събиране на кенчета. Отпадъците своевременно се извозват, а парите, които са символични, се връщат в училището и се използват за подобряване на базата или за конкретни събития. Важна задача на инициативата е да научи децата да рециклират, да бъдат граждански активни и отговорни. Затова ги насърчават веднъж в седмицата да носят пластмасата и кенчетата от собствените си домове – така да намаляват битовия отпадък на семействата си и ограничават замърсяването на природата.
Малко по малко, виждайки добрия пример, възрастните от селата също започват да събират разделно отпадъка си, а сдружението им помага с извозването. В момента е в ход инициатива за почистване на незаконните сметища до всяко село. Ще се търси и вариант, заедно с новите кметове, хората да спрат да ги използват. Планира се и поставянето на контейнери там, които да се обслужват своевременно. Водят се разговори с местната власт за определянето на място във всяко село, където да се складира отпадъкът, годен за рециклиране, докато количеството стане достатъчно за извозване.
Сдружението е изградило стабилен основен екип от експерти по почистване и сортиране. На ден успяват да сортират по 600-700 км. боклук. При различните акции за почистване от реките са вадили всякакъв боклук, вкл. дивани, дюшеци, кола на парчета, туби с мазнина, трупове на животни, детски играчки, автомобилни гуми, строителни отпадъци, джибри и пр. Предстои най-замърсената част от Банщица, която е до квартал „Изток“, да бъде почистена с техника./ngobg.info