Два български продукта са в процес на получаване на европейска защита според европейските схеми за качество, става ясно от Министерство на земеделието и храните. Приключена е националната процедура по обработка на заявлението-спецификация за регистрация на защитено наименование за произход (ЗНП) за „Странджански билков чай“. Заявлението е изпратено в ЕК за провеждане на европейска процедура.
В ход е националната процедура по обработка на заявлението-спецификация на защитено географско указание (ЗГУ) „Лютеница Първомай“. Извършени са 2 проверки на място и е проведена процедура по предоставяне на право на възражение на национално ниво, става ясно от годишния аграрен доклад.
През 2022 г. приключи процедурата в ЕК по преглед и отразяване на бележки във връзка със заявление за регистрация на храни с традиционни специфичен характер (ХТСХ) „Луканка Троянска“. През м. септември 2022 г. ЕК публикува в Официалния вестник на ЕС заявление за предоставяне на право на възражение от държави членки на ЕС и трети страни, по което възражения не са получени.
През 2022 г. са вписани нови производители на ЗГУ „Българско розово масло“, ЗНП „Странджански манов мед“/„Манов мед от Странджа“ и ХТСХ „Филе Елена“, както и нови производители в регистъра на „планински продукт“.
След прилагане на европейска процедура по заявление за регистрация на „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“, кандидатстващи за регистрация като защитени наименования за произход, през м. април 2023 г. в Официалния вестник на ЕС са публикувани заявленията за регистрация на двата продукта за предоставяне право на мотивирано възражение от държавите членки и от трети страни.
През първите шест месеца на 2023 г. в Европейския регистър на Храни с традиционно специфичен характер са регистрирани „Луканка Троянска / Троянска луканка“ и „Суджук Търновски /Търновски суджук“.
Заявлението за регистрация на „Странджански билков чай“ като ЗНП е на етап провеждане на европейска процедура, като са отразени първите получени бележки от ЕК.
През 2023 г. започна прилагането на Рамковата програмата за местни традиционни и регионални традиционни продукти 2022-2032 г. Проведена е първата среща със заинтересовани страни, в рамките на която са поставени задачи, свързани с изпълнение на Мярка 1 „Проучване, възстановяване и съхраняване на информация за местните традиционни и регионалните традиционни продукти, които се произвеждат или са се произвеждали от местните общности; проучване на опита на други държави“ от Програмата./agrozona.bg