Най-мащабният международен конкурс за нови "зелени" бизнес идеи ClimateLaunchpad, за трета поредна година ще се проведе в България.
Надпреварата е част от програмата на най-голямото публично-частно партньорство, създадено по инициатива на Европейския съюз и насочено към борба с климатичните промени чрез иновации – Climate-KIC.
Основната идея на ClimateLaunchpad е да привлича таланти в сферата на чистите технологии и да им помага да реализират своите решения за справяне с климатичните изменения, както и да изградят бизнес с глобален потенциал.
В България конкурсът традиционно се организира от Фондация "Клийнтех България", а срокът за кандидатстване е до 14 май. Критериите за оценяване на участващите проекти са: въздействие върху изменението на климата, бизнес потенциал и умения в рамките на екипа.
"Дори и идеята ви да е все още на гърба на салфетка сте добре дошли да участвате", призовават организаторите.
В ClimateLaunchpad може да участва всеки с идея в сферата на чистите технологии. За да бъдете допуснати до конкурса, е достатъчно да нямате свой собствен бизнес или да имате такъв, но на не повече от 1 година. Другите две условия са идеята ви да не е привлякла средства надвишаващи 200 000 евро, както и все още да не сте продали продукти, решения или прототипи при търговски условия.
В ClimateLaunchpad през 2017 г. се включват над 35 страни от цял свят. Отборите стартират с двудневен Boot Camp и шест Треньорски сесии в предварителна подготовка за националните финали. Топ-3 от всяка страна ще застанат един срещу друг пред международно признато жури на Големия Финал в Кипър през октомври 2017 г.
Най-добрите идеи в света ще спечелят достъп до Climate-KIC Accelerator – единствената акселераторска програма на ЕС, фокусирана върху насърчаването на чистите технологии. Победителят в Големия финал в Кипър ще получи и парична награда от 10 000 евро, вторият – 5 000 евро, а третият – 2 500 евро.
Има и пет тематични награди, които участниците могат да спечелят в категориите "Преход към интелигентно градоустройство" ("Urban Transition"), "Устойчиво използване на земята" ("Sustainable Land Use"), "Устойчиви производствени услуги" ("Sustainable Production Systems") и "Decision metrics".